Miliony korun spolknou v příštích letech opravy šumperských základních škol. Náročné stavební úpravy čekají hned tři školy. Nejvíce se prodraží oprava nejnovější školní budovy ve městě, základní školy Sluneční. Ta byla společně s přilehlým sídlištěm dostavěna před dvaceti lety, nyní je ale její provoz nejdražší.

Náklady na teplo, vodu, údržbu a opravy se v této budově rok od roku prudce zvyšují, v přepočtu na jednoho žáka ročně dosahují skoro devíti tisíc korun. Ve starších školních budovách ve městě je to téměř o polovinu méně.

„Náklady na energie ve škole Sluneční jsou již neúnosné. Jediným řešením je zateplení budovy a výměna oken. Proto letos budeme žádat o dotaci, která pokryje většinu peněz na tuto investici,“ uvedl tajemník šumperského městského úřadu Petr Holub.

Zateplení budovy si vyžádá kolem dvaceti milionů. Podmínkou zahájení investiční akce je proto získání finanční injekce ze státního rozpočtu.

Zároveň radnice plánuje další dvě náročné opravy škol. Především se jedná se o rekonstrukci šaten v základní škole v ulici 8. května, na kterou padne téměř deset milionů korun. Šatny jsou již delší dobu v katastrofálním stavu, do budovy postavené na začátku dvacátého století totiž prosakuje vlhkost. Část prostor dokonce škola musela uzavřít, protože se na zdech objevila plíseň. „Práce začnou ještě letos, uzavřeli jsme již soutěž na dodavatele stavby,“ informoval místostarosta města Petr Suchomel (KDU-ČSL).

Rozsáhlá rekonstrukce jídelny se připravuje ve škole v ulici Dr. Edvarda Beneše. Radnice v minulých dnech vypsala veřejnou zakázku na zhotovitele projektové dokumentace. Jídelna a kuchyň změní svou podobu příští rok.

Žáci šumperských škol v příštích letech budou také využívat moderní sportoviště. Radnice chce u všech škol vylepšit hřiště, která by v odpoledních hodinách mohla navštěvovat i veřejnost.

„Celkové náklady se pohybují kolem třiapadesáti milionů korun, o dotaci budeme žádat z prostředků regionálního operačního programu. Podle přidělených peněz bude záležet, zda se budou modernizovat hřiště postupně nebo budeme moci spravit více sportovišť najednou,“ vysvětlil Suchomel. Z vlastních zdrojů hodlá šumperská radnice do hřišť investovat osm milionů korun.