Klasickým příkladem je prodej obědů cizím strávníkům ve školní kuchyni nebo pronájem tělocvičny, případně učeben po vyučování.

„Naše tělocvična je největší krytá plocha svého druhu v Šumperku, nouzi o zájemce rozhodně nemáme. Hraje se tu futsal, házená, cvičí aerobic, víkendové turnaje u nás pořádají různé organizace,“ říká ředitel šumperského gymnázia Vladimír Vlček.

Pronájmy tělocvičny vynesou gymnáziu kolem sta tisíc korun ročně, dalších padesát tisíc přinese pronájem sousední vilky, která škole patří. Ze zisku si gymnázium vylepšuje rozpočet na učební pomůcky.

Raritou mezi školami je v oblasti podnikání nepochybně Základní škola ve Velkých Losinách, která vlastní pět živnostenských listů, mezi nimi i na ubytovací služby a na výrobu keramiky.

Její penzion Fit je tak úspěšný, že škola musí být plátcem DPH. Hrubý obrat ve vedlejší hospodářské činnosti za rok 2009 odhaduje ředitel školy Jiří Ševčík na dva miliony korun.

„Penzion vznikl úpravou zadního pavilonu s tělocvičnou v přízemí. Patro nad ní sloužilo dříve pro herny školní družiny a klubovny kroužků. Jenomže před dvacet lety měla škola 450 žáků, dnes jich má jen165. Prostory nad tělocvičnou byly léta prázdné, přemýšleli jsme, jak je využít,“ popisuje vznik nápadu Jiří Ševčík.

Stavební úpravy a vybavení si před šesti lety vyžádalo 2,2 milionu korun. Penzion nabízí ubytování internátního typu se sociálním zařízením na chodbě. Stará se o něj na dohodu jeden správce a jedna pokojská, když je penzion prázdný, jsou mzdové náklady nulové. Účetnictví penzionu obstarává účetní školy, o marketing se stará bez nároku na odměnu navíc ředitel.

„Přes léto je penzion plný stejně jako na Silvestra. Máme už stálou klientelu. Jezdí sem školy v přírodě, pěvecké sbory na soustředění, různé sportovní kolektivy, party spolužáků, ale i rodiny s dětmi. Ubytovaným vaří školní jídelna, k dispozici mají i tělocvičnu, vedle školy si mohou uspořádat piknik s rožněním,“ říká ředitel.

Náklady jsou minimální a škole přinesl penzion loni čistý zisk 150 tisíc korun.

Výdělečná je i školní keramická dílna, kde jsou vedle kroužků pro děti i kurzy keramiky pro veřejnost, a část výrobků dětí se prodává na příklad na Svatojánských slavnostech.

Ve zcela jiném oboru a úspěšně letos začala podnikat Střední odborná škola a učiliště v ulici Gen. Krátkého v Šumperku. Využila novinku ministerstva práce a sociálních věcí a uspěla ve výběrovém řízení na rekvalifikační a vzdělávací kurzy pro nezaměstnané evidované úřadem práce.

„Pořádáme pro ně například základní kurz svařování, kurz obrábění, zámečnických nebo tesařských prací. Za jeden školní rok nám kurzy vynesou čtyři miliony korun,“ uvedl ředitel školy Dušan Prachař.

Pro učitele to znamená zajímavý přivýdělek v odpoledních hodinách a škole z celé sumy zůstane více než třetina. Finance využije na nákup učebních pomůcek nebo nářadí. Kurzy svařování i se zkouškou s evropským certifikátem pořádá škola také pro různé firmy.

Malé vesnické školy podobné možnosti jako ty městské většinou nemají. Ale také se snaží vylepšit příspěvek, který dostávají od obce. Například dvoutřídka v Dolních Studénkách pořádá dvakrát do roka sběr starého papíru.

„Ze zisku jsme hradili třeba autobus na školní výlet nebo nákup míčů a hraček pro školní družiny,“ uvedla ředitelka školy Olga Maturová.