Naposledy řešili problematiku malotřídky ve Skorošicích na Jesenicku.

Výjimku z nejnižšího počtu žáků a vyčlenění peněz na mzdy kantorů na následující školní rok schválili zdejší zastupitelé napodruhé na mimořádném zasedání 22. června.

Skorošická malotřídka se dostala do svízelné situace. V září do ní nenastoupí žádný prvňáček.

Počet žáků tak klesne na šestnáct. Na každého musí obec doplatit pětatřicet tisíc korun.

Za vzdělávací zařízení se postavili rodiče školáků, vedení obce i velká část místních. Petici za jeho zachování podepsalo v sedmisetpade­sátihlavé obci 245 lidí.

„Jsme zcela spokojeni se způsobem výuky, především se skvělými pedagogy a jejich osobním přístupem. Škola navíc umožňuje individuální přístup k dětem," stálo v dokumentu.

Malotřídka funguje také v nedaleké Kobylé nad Vidnavkou. Obec na její provoz doplácí ročně zhruba čtyři sta tisíc korun. Samospráva i vedení školy se snaží získat peníze ze všech možných zdrojů.

„Máme velmi šikovnou paní ředitelku, která pro školu dělá maximum. Zastupitelstvo školu v každém případě podporuje, aby u nás zůstala zachována, dokud to bude jen trošku možné," řekla starostka Kobylé Zuzana Jochmannová.

Nejmenší devítiletka v republice

Zatímco ve většině malých obcí se snaží udržet alespoň malotřídku pro první stupeň, v Rohli mají všech devět ročníků.

Je to pravděpodobně nejmenší úplná škola v republice. Navštěvuje ji necelá padesátka žáků.

Pro malou obec se šesti stovkami obyvatel to představuje značnou finanční zátěž.

„Dětí u nás nepřibývá, takže škola bude vždy z velké části financovaná z obecního rozpočtu. Dnes na ni vydáváme téměř čtvrtinu rozpočtu, ale význam školy je velký," řekl starosta Rohle Tomáš Michálek.

Obec na školu velmi dbá. V minulých letech nechala celou budovu zateplit, vyměnit okna, opravit střechu i kotelnu.

Udržet druhý stupeň? Je to na zvážení

Už několikrát ale v Rohli stáli před rozhodnutím, zda školu udržet. Zastupitelé byli vždy pro.

V září zde tedy znovu usednou do lavic žáci všech devíti ročníků. Bude jich o dva více než letos.

„První stupeň chceme každopádně udržet, ale do budoucna je na zvážení, zda mít i druhý stupeň," dodal starosta Michálek.

Problémy malých škol má vyřešit reforma financování regionálního školství, kterou 15. června schválila vláda. Od roku 2019 nebudou školy získávat peníze podle počtu žáků, ale množství odučených hodin.

Ministerstvo školství chce tímto krokem eliminovat nevýhody současného systému.

„Problémem byl například menší objem peněz na platy zaměstnanců v případě, že škola měla méně naplněné třídy," uvedla mluvčí ministerstva školství Jana Holíková.