Součástí pátečního programu jsou farmářské trhy, které se budou konat od osmi do šestnácti hodin na Hlavní třídě mezi hotelem Grand a obchodním domem.

Od devatenácti hodin si v Domě kultury přijdou na své milovníci dobrého vína. Těm bude ke koštu lahodného moku pocházejícího z Mikulovské oblasti bude hrát cimbálová muzika Klaret.

První den slavností uzavře v osm hodin večer představení D´Artagnan v podání herců šumperského divadla. Inscenace plná soubojů se odehraje na letní scéně v sadech 1. máje.

Průvod rytířů a vlajkonošů

Hlavním dnem letošních slavností bude stejně jako loni sobota.

„Celý program bude rozdělený do několika scén. V devět hodin ráno pozve všechny přihlížející k účasti úvodní průvod rytířů a vlajkonošů městem a o půl desáté se na hlavní scéně v sadech 1. máje rozběhne dopolední program určený zejména pro děti. Dominovat mu bude představení Kocourek Modroočko v podání šumperského divadla," pozval na Slavnosti města Šumperka Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice.

Odpolední program zavede návštěvníky do minulosti. Představí se v něm nejrůznější skupiny historického šermu, rytíři, kejklíři či komedianti nebo středověká kapela. Součástí programu bude i vyhodnocení soutěže Patero her pro děti a dospělé. Vše vyvrcholí pořadem nazvaným Karel IV. – markrabě moravský a jeho město Šumperk.

Zpět do dnešní doby návštěvníky vrátí od devatenácti hodin při svém koncertu kapela Fleksible, která zahraje nejen známé české i světové hity, ale představí také vlastní tvorbu.

Slavnostní ceremonie

Po setmění v devět večer projde městem družina v historických kostýmech v čele s králem Karlem IV. Absolvuje tradiční trasu z parku přes Hlavní třídu k radnici a zpět.

Po návratu se bude konat slavnostní ceremonie, která připomene historickou událost – sjezd čelních představitelů Markrabství moravského a zástupců Slezska, kteří v Šumperku roku 1490 rokovali o dalším osudu těchto zemí, poté co Matyáš Korvín po svém tažení ovládl Moravu, Slezsko a obojí Lužice. Šumperský sjezd tehdy napomohl k opětovnému sjednocení českých zemí.

Po slavnostní ceremonii přijde na řadu ohňová show a vše zakončí slavnostní ohňostroj, který rozzáří oblohu kolem půl jedenácté.

Na vedlejších scénách v parku návštěvníci po celý den najdou rytířská ležení a stany a budou si moci vyzkoušet chladné zbraně a brnění. Vystoupí také šumperské taneční a pohybové kroužky a spolky. Děti se budou moci vydovádět na skákacím hradu, trampolínách či kolotočích. Vše doplní dobový jarmark s rukodělnými výrobky a zájemci si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet i tvrdou práci kováře. (mik, zak)