V důsledku koronavirových omezení se město Šumperk rozhodlo bez náhrady zrušit červnové slavnosti města.

„Běžecký závod Šumperun se přesune na podzim. Nejspíš bude v říjnu, ale o přesném termínu se jedná. V případě Mezinárodního folklorního festivalu ještě probíhají jednání, ale s největší pravděpodobností nebude,“ řekla mluvčí města Šumperku Soňa Singerová. Přehlídka by se musela obejít bez zahraničních souborů, které jsou jejím zdaleka největším lákadlem.

Kvůli nouzovému stavu posouvá šumperský dům kultury oslavy 40. výročí svého založení. Ty byly původně plánovány na začátek května.

„Převážná část programu byla naštěstí po úspěšné domluvě s jednotlivými interprety zachráněna a přesunuta na nové termíny. Narozeninový koncert s Ondřejem Havelkou a Melody Makers proběhne nakonec v prosinci,“ uvedla produkční Domu kultury Michaela Horáková.

Šumperané nepřijdou o koncert kapely Katapult, který je přeložený na druhou polovinu listopadu, nebo vystoupení Petry Janů, které se bude konat v únoru příštího roku. Naopak neuskuteční se například přehlídka Blues Aperitiv.

I Jeseník ruší akce

Řadu akcí museli zrušit také v Jeseníku.

„Co nás nejvíce trápí, je zahájení lázeňské sezóny, které se letos bohužel neuskuteční. Máme ale jednu potěšující zprávu. Podařilo se domluvit vystoupení zpěvačky Lenny, která měla být letos hlavní hvězdou, taktéž na rok příští, a tak si do diářů zapište datum 14. až 16. května,“ sdělila ředitelka Městských kulturních zařízení Jeseník Petra Fusová.

V Zábřehu bez jarmarku

V Zábřehu padl za oběť koronaviru tradiční májový jarmark. Letos se měl konat patnáctý ročník.

„Vzhledem k tomu, že takováto akce obnáší několik týdnů příprav a epidemiologická situace je velmi nejistá, letošní Májový jarmark se v Zábřehu neuskuteční. Spolu se tak budeme těšit na podzimní jarmark, který máme naplánovaný na sobotu 19. září,“ uvedla Zábřežská kulturní.

Pro většinu zásadních vystoupení se v Zábřehu podařilo najít nový termín. Kapela Škwor zahraje 2. a 3. října, kapela Arakain 23. října, Halina Pawlowská vystoupí 21. září. Pro koncert Václava Neckáře byl stanoven nový termín 26. června. V platnosti zůstává říjnový koncert Lucie Bílé s Petrem Maláskem.

Obyvatelé města nepřijdou ani o oblíbený festival Jídlo na ulici. „Vůbec jsme nepřemýšleli o jeho zrušení. Zapište si do svých kalendářů nový termín festivalu, kterým je sobota 26. září 2020. Věříme, že v létě se vše uklidní a podzim bude fajn,“ vzkázali pořadatelé.