Assmont má areál pronajatý od 5. října.

„Jesenický Hard pro Assmont vyráběl celkem pět zakázek. Byly v perfektní kvalitě. Zdejší lidé odváděli práci pořádně. Zároveň naše firma hledala možnost rozšíření výrobních kapacit,“ objasnil zástupce firmy Assmont Matěj Pavlů, proč se rakouská společnost o jesenický závod začala zajímat.

V podniku se téměř rok nevyrábí. Nový provozovatel v současnosti řeší připojení energií nebo revize, aby mohl spustit produkci. V lednu příštího roku ji chce zahájit s padesáti zaměstnanci. V plném provozu by pracovníků mohl být až trojnásobek.

Instalace jeřábu, který je nutný k montáži elektrárny u Kobylé nad Vidnávkou
Na Jesenicku roste nová větrná elektrárna

Lidé zájem o práci mají

Ačkoli je na trhu práce v současnosti technických profesí velký nedostatek, jesenický závod by o ně nouzi mít nemusel. V minulosti zde pracovalo sto třicet lidí, řada z nich několik desetiletí. Za zaměstnáním nyní musí dojíždět i desítky kilometrů.

„Máme vytipované lidi, které bychom chtěli nabrat v první vlně. Všechny jsem oslovil a většinou mi potvrdili, že se chtějí vrátit. Na práci se lidé ptají často,“ popisuje Matěj Pavlů.

Otevření babyboxu v Jesenické nemocnici
V Jeseníku zprovoznili babybox

Výroba? Haly, sklady, mosty

Závod má svou produkcí navázat na původní tradici. Vyrábět se zde budou haly, ale také lehké mostní konstrukce nebo skladovací systémy.

Rakouská společnost by v budoucnu chtěla závod koupit. Tomu nyní brání nedořešené vztahy mezi vlastníkem budov a pozemků a předchozím nájemcem.

„Vítkovice a.s. uzavřely se společností Assmont nájemní smlouvu s možností pozdějšího odkupu pronajaté části areálu. Společnost si pronajala i movité věci od firmy Vítkovice Holding,“ uvedla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Závod Hard, konkrétně většina strojů a zaměstnanci, byli součástí společnosti Vítkovice Power Engineering. Ta však spadla do konkurzu, v němž závod loni na podzim koupila společnost Moravia Industry. Ta však výrobu neobnovila a zaměstnanci zůstali bez práce i peněz.

Hala bývalého závodu Hard v Jeseníku.
Z Hardu zbyla prázdná schránka, materiál i stroje jsou pryč