„První schůzka všech zúčastněných se uskutečnila včera. Nyní budou následovat semináře, na nichž například budeme vysvětlovat pedagogům středních škol, jak poznají studenta pod vlivem drogy a jak by měli dále postupovat. V závěrečné fázi budeme ve školách provádět kontroly,“ vysvětlil šumperský policejní ředitel Josef Drábek. Projekt, který zatím nemá v republice obdoby, odstartoval nedávno provedený průzkum veřejného mínění o práci policie. Mnoho lidí v něm uvedlo, že by se policie měla více zaměřit na problematiku alkoholu a drog u mladistvých.

„Máme signály o tom, že se ve školách na Šumpersku drogy objevují. Vedení škol ale nemá vždy snahu problémy řešit z obav, aby se škola neukazovala ve špatném světle, To chceme změnit a budeme se snažit na učitele působit, aby nás brali jako partnery a nebáli se na nás obrátit,“ dodal Drábek. I když pro všechny školy vydalo ministerstvo metodický pokyn k drogové problematice, šumperští policisté chtějí s učiteli řešit konkrétní situace a problémy. Například v případě podezření mohou použít drogové testery, které již od letošního jara mají k dispozici.

Drogy ve školách mohou hledat také pomocí služebních psů. „Tester odhalí přítomnost drogy i po delší době,“ upozornil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň. Drogy se u řady středoškoláků stávají součástí životního stylu, nejrozšířenější je marihuana, populární jsou také taneční drogy. Podle průzkumů alespoň jednou experimentovala s drogou více než polovina studentů středních škol. Školy jsou iniciativě šumperské policie nakloněny. „U nás jsme případy užívání drog nezaznamenali, ale prevence není nikdy dost,“ řekl zástupce ředitele šumperského gymnázia Milan Maceček.

Ve Střední odborné škole a učilišti v Šumperku ovšem není kouření a distribuce marihuany ničím výjimečným. „Pokud s žáky hovoříme o prevenci, jen se smějí. Dokonce se jednou stal případ, kdy kluk v hodině předával plechovku s marihuanou svému spolužákovi. Když jsem ji zabavil a absolvoval s ním pohovor, přišel se zeptat, jestli mu ji vrátím,“ řekl pedagog Květoslav Strnadel.

Podle něj je velmi obtížné ve škole s více než sedmi stovkami učňů drogy uhlídat. „Podle našich zjištění dvacet až čtyřicet procent studentů marihuanu kouří, i když někteří jen příležitostně. Rozhodně bychom pomoc ze strany policie uvítali,“ dodal Strnadel.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika