„Zámek chceme jednak zviditelnit, ale hlavně všechny aktivity děláme pro lidi, aby se u nás pobavili a měli chuť se vrátit. Máme krásné prostředí, tak pro toho nevyužít. Navíc, rozšíření nabídky k prázdninám patří a lidi sami volají a ptají se, co který den nabízíme,“ prohlásila kastelánku zámku Kateřina Danielová.

Zahajování prázdninových týdnů patří šermířům, kteří na zámku vystupují každé úterý. Od středy až do neděle zase kastelánka zve na minikoncerty.

Pro návštěvníky, kteří se na zámek vydají v úterý, si šermíři pro letošní léto připravili po gotice a renesanci dobu Slovanů. „Hosty pozveme na krátkou exkurzi do počátku osídlování českých zemí našimi předky,“ uvedl šéf sdružení Jan Hýžďala. Pro inspiraci si šermíři dokonce vzali české báje a pověsti, dějem se ale příliš neřídí. Například taková Šárka neokouzlí Ctirada, ale Bořivoje a Květoslava. „Bojujeme o ni, rveme se, ale nakonec zjistíme, že jde jen po penězích, jako každá ženská a tak ji tam necháme,“ přibližuje jednu ze scének Hýžďala. Se šibalským úsměvem prozradí, že nakonec oba pánové zjistí, že ženy skutečně nejsou pro ně tím pravým objektem zájmu. „Odejdeme spolu ruku v ruce, abychom se v lese nebáli,“ dodává s úsměvem představitel jednoho z hrdinů. Chybět ale nebude ani výuka lukostřelby a další překvapení.