„Je to špatné. Hladiny zvolna klesají a někde už v podstatě ani nemají kam klesat, protože jsou skoro vyschlé," komentoval situaci Ondřej Kosík z regionálního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Na „suchu" jsou v Olomouckém kraji v těchto dnech řeky hned na osmi místech. Průtoky se pohybují od 15 do 40 procenty dlouhodobého průměru pro srpen. „Je to dost podprůměrné. Nejhorší situace je v Lupěném, Morava v Olomouci je na 28 procentech a Raškov je na 39 procentech dlouhodobého průměru," uvedl.

Na úrovni sucho je už řadu dní například Bystřice na Olomoucku. „Zrovna jsme s rybáři hodnotili, že tak málo vody nepamatujeme snad padesát let," reagoval starosta Hluboček Ivo Černík. „S hladinou v Bystřici samozřejmě klesá hladina ve studních. Je to špatné, zatím ale nikdo nehlásil, že je bez vody," poznamenal.

V řadě obcí vyzvali obyvatele, aby s vodou z veřejných zdrojů šetřili. Už před časem například v Domašově u Šternberka. Šetří se všude. „Voda ve studních rychle klesá. Kdo už je na tom špatně, využívá veřejné studny, které zatím mají kvalitní vody dostatek. Sousedé si vzájemně pomáhají. Lidé už přestali zalévat, protože voda je potřeba pro domácnosti," popisoval situaci v Bělkovicích-Lašťanech starosta David Berka.

Zlepšení hydrologické situace zatím není na dohled. Aktuální předpovědi vydatnější a hlavně trvalejší srážky nepředpovídají. „Situaci v tocích proto bude stejná, ne-li horší - s ohledem na vysoké teploty," uvedl Ondřej Kosík z ČHMÚ.

Zhoršení se obávají rybáři. S obavami a mnohem častěji kontrolují například Trusovický potok, Šumici a další potoky. „Pokud bude taková, ne-li ještě horší situace týden, bude to hodně špatné. Stačí menší znečištění a při takovém množství vody ryba okamžitě padne," uvedl hospodář olomouckých rybářů Václav Zelníček.