Informace o možném pojmenování největšího jesenického parku po zakladateli vodoléčby zazněla na jedné z nedávných tiskových konferencí města. Vedení Jeseníku změna názvu napadla v souvislosti s připravovaným dotačním projektem v cestovním ruchu. Ve Smetanových sadech by se v jeho rámci nacházelo unikátní vodní hřiště pro děti. Přejmenování lokality by mohlo podle soudu vedení radnice projektu napomoci.

„V parku stojí jediný dům. Přejmenování by se tedy nedotklo obyvatel, výměny občanek a podobně. Záleželo by ale na rozhodnutí zastupitelstva," okomentoval myšlenku místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

Z ankety, kterou uspořádal Deník v ulicích Jeseníku, vyplývá, že nápad podporu veřejnosti spíše nemá. Pouze tři z deseti oslovených lidí neměli se změnou názvu problém. „Myslím, že by si to Priessnitz zasloužil, protože jeho jméno je s Jeseníkem hodně spjaté," vysvětlil svůj názor Libor Durďák.

Zbývajících sedm oslovených s přejmenováním nesouhlasí. Vidí v něm spíš komplikaci a zbytečnou investici. Označení Smetanovy sady mají místní většinou vžité a ke změně názvu nevidí jediný důvod. „Priessnitz by si to zasloužil, o tom nepochybuju, ale na pocty mají celé lázně. Mohli by po něm pojmenovat třeba kolonádu," navrhl alternativu Miroslav Kraus.

Změna názvu Smetanových sadů by měla jistou logiku. Rozlehlému přírodnímu areálu totiž vévodí monumentální Priessnitzův pomník. Pokud by však k přejmenování skutečně došlo, měl by Jeseník Parky Vincenze Priessnitze dva. První vznikl před třemi lety revitalizací zanedbané lokality nad jesenickými lázněmi.