„Kalamitní stav musí trvat dál, dokud nebudeme stíhat vyčistit komunikace tak, aby bylo místo i na sníh, který může začít padat. Jinak by hrozilo zjednosměrnění ulic a to by byl ve městě velký problém,“ vysvětlil ředitel Technických služeb Jeseník Jan Prejda.

V případě, že by byla kalamita odvolána, musely by Technické služby plnit limity v odklízení sněhu, a to podle Prejdy za současných podmínek nelze zaručit.

V Jeseníku v úterý po celý den sněžilo.

„Od čtyř hodin ráno jsou v terénu všechny vozy. V tuto chvíli mechanizmy odhrnují čerstvě napadaný sníh. Veškeré silnice jsou průjezdné, na některých místech je z důvodu sněhových bariér zúžena vozovka,“ informoval mluvčí radnice Martin Filgas.

Během úterý se technické služby pustily i do odvážení bílé masy.

„Pokud se situace nějak zkomplikuje, bude svolána porada krizového štábu,“ dodal v úterý odpoledne Filgas.

Uvedl, že nejjzašším řešením situace je povolání armády na pomoc. K tomuto kroko sáhlo vedení radnice v roce 2006.

Na Šumpersku bez problémů

Vydatné sněžení na Šumpersku nezpůsobilo žádné dopravní komplikace, všechny silnice zůstaly sjízdné.

„V nižších polohách jsou vozovky většinou holé a mokré, od středních poloh na silnicích prvních tříd leží zbytky sněhu. Na silnicích nižších tříd krytých inertním posypem leží ujetá vrstva sněhu. Vzhledem k začínajícímu větru se mohou tvořit sněhové jazyky,“ informoval v úterý odpoledne dispečer šumperských silničářů Vlastimil Pěček.

Jízda přes Červenohorské sedlo byla obtížná pro kamiony, z nichž některé zůstaly v kopci stát.

„Ostatní vozidla je ale mohla objet, takže silnice zůstala průjezdná,“ dodal dispečer Pěček.

Ze sněhové nadílky mají daleko větší radost než motoristé provozovatelé lyžařských areálů, kteří již nemusejí spoléhat na sněžná děla.

V nižších polohách připadalo do včerejšího rána kolem sedmi centimetrů sněhu, na Červenohorském sedle ale sněžení po celý den neustávalo, a přibylo zde dobrých dvacet centimetrů čerstvé pokrývky.

Nejvíce sněhu hlásí Ovčárna pod Pradědem, kde nyní leží kolem 140 centimetrů sněhu.

„Sněhové přeháňky jsou zde po celý den,“ sdělil dispečer Horské služby ze stanice Ovčárna.

Danuše Krčová, Hana Kubová