Pro řadu motoristů se jinak kratší jízda změnila v dlouhou anabázi. Potíže měla i řada soukromých dopravců, například firma ADH Group ze Zábřehu. „Jeden náš řidič uvízl s kamionem na Krnovsku cestou do Ruska, druhý zůstal stát v koloně před Mohelnicí, kde měl nakládat zboží taky na cestu do Ruska. Už jsme museli informovat zákazníky, že zásilka dorazí později,“ řekl Jiří Stejskal z firmy ADH Group.

V kamionu mířícím do Mohelnice seděl za volantem Volodymyr Kurzhiy. „Ze Zábřehu jsem vyjel v devět hodin a cesta do Mohelnice mi trvala dvě a půl hodiny. Kolona se pohybovala krokem, navíc byla cestou bouračka. Teď jedu už s naloženým zbožím z Mohelnice, projíždím Vlachovem, silnice je sjízdná, posolená, ale skoro nevidím na cestu. Jedu bílou tmou,“ hlásil hodinu a půl po poledni řidič kamionu.
Během středečního dopoledne policisté, hasiči i záchranáři vyjížděli ke třem dopravním nehodám, na kterých se podepsalo počasí. Nejvážnější kolize se stala krátce po desáté hodině ve Zvoli, kde se srazily dvě dodávky. Při nehodě se jeden se člověk lehce zranil. Další dvě auta skončila v příkopě na Hanušovicku.

Podle silničářů byly ve středu všechny vozovky sjízdné se zvýšenou opatrností, na silnících vítr tvoří sněhové jazyky. „Na Šumperku napadlo přibližně patnáct čísel sněhu. Veškerá technika je již od dvou ráno venku, silnice se podařilo udržet sjízdné. Potíže mají v některých úsecích kamiony, ale pokud jedou prázdné, ve stoupání nevyjedou ani, když sněhu napadne centimetr,“ řekl dispečer šumperského cestmistrovství Vlastimil Pěček.

Podobná situace panovala na Jesenicku, kde ale sněžení nebylo tak intenzivní jako na Šumpersku. „Napadlo zhruba deset centimetrů sněhu, silnice se nám daří udržovat. Uzavřít jsme museli kolem jedenácté dopoledne pouze jediný úsek mezi Bergovem a Vojtovicemi, pluh tam nemohl projet. Otevřena byla asi po dvou hodinách,“ informoval dispečer jesenických silničářů Václav Štětka.

Autobusové spoje ve středu ráno dojely všechny, zpoždění se pohybovalo v řádech minut. Husté sněžení spolu se silným větrem ale komplikovalo provoz na železnici. Největší zpoždění měly ranní a dopolední rychlíky z Brna do Jeseníku a opačně a dopolední osobní vlaky mezi Šumperkem a Hanušovicemi. Některé se opozdily až o hodinu.

„Naštěstí se všechny tratě podařilo udržet sjízdné, takže nikde jsme nemuseli zcela zastavit provoz. Přesto několik vlaků nabralo zpoždění, protože koleje po projetí hned zase zavál sníh,“ sdělila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Pracovníci správy a údržby tratí se včera celý den nezastavili. Do služby museli nastoupit i lidé, kteří měli domácí pohotovost.

„Prioritou je udržení provozu tratí, takže v takové situaci povoláváme do služby i pohotovostní pracovníky. Pracujeme nepřetržitě na udržení sjízdnosti tratí, výhybek a údržbě nástupišť. V úsecích, kde je situace nejhorší, nám pomáhá sněžná fréza,“ řekl včera odpoledne mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Pořádná sněhová nadílka potrápila i chodce. Například v Šumperku sníh pokryl chodníky, které předtím byly plné ledových zmrazků. „Komunikace ve městě udržujeme od třetí hodiny ráno, naše technika je do odpoledne projela třikrát,“ uvedl Stanislav Evják z firmy, která má na starosti údržbu Šumperských ulic.