Vozovka se stala sjízdná po 13. hodině.

„Sněžilo poměrně intenzivně, na úsek od Mohelnice jsme nasadili veškerou dostupnou techniku," uvedl dispečer cestmistrovství Zvole Ivan Petko.

Po poledni se také na chvíli uzavřela cesta z Lipové-lázní směrem na Ramzovou.

„Auta měla problém se stoupáním na zasněžené vozovce, takže policisté úsek uzavřeli, aby se tam dostali silničáři," informovala mluvčí policie Tereza Neubauerová.

Během dopoledne policisté i záchranáři vyjížděli k jedné nehodě, dva vozy se střetly v Sobotíně.

Cyklisté se brodili sněhem

Podle silničářů jsou vozovky sjízdné s nejvyšší opatrností, i když už během odpoledních hodin byla většina silnic v nižších polohách holá a mokrá. Rozbředlá sněhová kaše se drží v horských oblastech.

„Dopoledne jsem musel jet do Rudy nad Moravou. Když jsem vyjížděl ze Šumperka, zrovna hustě chumelilo. Přes Hrabenovský kopec to už hodně klouzalo, dalo se jet tak čtyřicítkou, do zatáček maximálně třicet. Zpátky jsem jel raději přes Olšany, ale ani tam to nebylo o moc lepší," podělil se o zážitky z cest řidič Tomáš Procházka.

Dodal, že na silnici ležela vysoká vrstva sněhu, který ve vyjetých kolejích hodně klouzal.

„Mezi Rudou a Olšany byly na silnici vyjeté jen tři koleje, takže pokud se potkala dvě auta, muselo jedno uhnout a zajet do rozbředlého sněhu," dodal řidič.

Zarazilo ho, že přes spoustu sněhu vyjeli i cyklisté.

„Potkal jsem minimálně šest nebo sedm lidí na kole, a to i mezi vesnicemi. V hlubokém sněhu přitom cyklisti měli co dělat, aby to vůbec ušlapali a nespadli. To nechápu," kroutil hlavou Tomáš Procházka.

„Mokrý sníh a teploty kolem nuly je špatná kombinace. Navíc se má ještě ochladit, takže vozovky mohou namrzat," konstatoval dispečer cestmistrovství Vikýřovice Pavel Švestka.

Do terénu opět cestáři vyrážejí nepřetržitě. „Byli jsme připravení, podobné výkyvy počasí se nedají vyloučit ani v dubnu," dodal Pavel Švestka.

Jak bude? Nevlídno

Pršet a sněžit bude podle předpovědi v Olomouckém kraji i ve středu 1. dubna a v dalších dnech.

„Očekáváme proměnlivou, převážně velkou oblačnost, zpočátku místy sněhové nebo smíšené přeháňky, během dne na většině území občasný déšť nebo přeháňky, v polohách nad 500 metrů srážky smíšené nebo sněhové," uvedl meteorolog Roman Volný z ostravského předpovědního pracoviště.

Mohou se také podle něj objevit bouřky. Čerstvý vítr s nárazy až 20 metrů za sekundu bude večer slábnout.

Ve čtvrtek 2. dubna bude rovněž občas sněžit nebo pršet a ojediněle může přijít bouřka. Opět bude foukat a teploty v nížinách nepůjdou výše než k sedmi stupňům. V pátek 3. dubna bude polojasno až oblačno.

„Během dne místy občasný déšť, v polohách nad 800 metrů déšť se sněhem nebo sněžení," informoval Roman Volný. Denní maximální teploty budou do osmi stupňů Celsia. Vítr se už zklidní.

Voda z tajícího sněhu a déšť postupně zvedají hladinu potoků a řek. Ty by ale podle hydrologické předpovědi neměla stoupnout ani na první povodňový stupeň.

Nahoru jde i hlavní tok – Morava. Do čtvrtku 2. dubna by mohla dosáhnout druhého povodňového stupně.