„Tak krásnou zimní scenérii jsme tu myslím od prosince neměli. Hustá chumelenice pokrývá uměle zasněžené svahy prašanem, v letošní zimě asi prvním, a spojuje ho s technickým sněhem. Přesně to jsme potřebovali,“ pochvaloval si ve čtvrtek Rostislav Procházka z lyžařského areálu v Branné. Provoz chce udržet do konce března, a pokud se současné podmínky moc nezmění, rozjede vleky i o prvním víkendu dubna.

Na horách napadlo nejméně patnáct centimetrů čerstvého sněhu, což na příklad na Červenohorském sedle určitě o týden prodloužilo sezonu. Ta skončí definitivně uzavřením silnice 1. dubna.

Vynikající podmínky pro lyžování má Praděd, velmi dobré Petříkov nebo Ramzová. V areálu Miroslav v Lipové-lázních se teprve v pátek rozhodnou, zda vleky na víkend spustí.

Běžkařům Horská služba doporučuje upravenou magistrálu z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku nebo na opačnou stranu na Švýcárnu a Ovčárnu. Hřebeni z Ovčárny na Skřítek ale ani současná nadílka nepomohla. „Pod tenkou bílou vrstvou číhají kameny,“ varoval člen HS Jaroslav Sembdner.

Silnice na Šumpersku a Jesenicku sice sníh pokryl jen tenkou vrstvou, ta ale v noci na čtvrtek namrzala, takže silničáři museli hlavní silniční tahy ošetřovat chemicky, ostatní vozovky pak inertním posypem. „Sypače a pluhy jezdily celou noc, v provozu bylo na Jesenicku a Šumpersku deset sypačů a pět nakladačů. Plužit jsme museli vozovky ve vrcholových úsecích,“ řekl šumperský dispečer Václav Pěček. Zimní počasí má vydržet i o velikonočním víkendu.

Vlekař Procházka z Branné připomněl, že studená fronta téměř každý rok přichází kolem 5. března a trvá čtrnáct dní, další studená vlna bývá kolem 12. dubna.