Druhý den sice do zaměstnání nastoupili, ale byli připraveni ve stávce pokračovat. Situace se podle zaměstnanců uklidnila teprve po příjezdu ředitele závodu MEP Postřelmov Zdenka Dolečka.

„Nebyla to stávka, ale zaměstnanci tak vyjádřili nespokojenost s novými platovými výměry, které znamenají nižší mzdu. Nelze říct o kolik, je to u každého individuální. Ředitel ale vše vysvětlil, vzhledem k tomu, že zakázky nejsou, je to jediná možnost, aby firma přežila. V podniku se nyní normálně pracuje,“ řekl Miroslav Rýznar z odborové organizace MEP Postřelmov.

Vedení společnosti Slovácké Strojírny nechtělo události v zábřežském podniku komentovat.

„Nebudeme se k tomu nijak vyjadřovat, protože se jedná o interní věc firmy. Odborům byla situace vysvětlena,“ sdělil generální ředitel Slováckých strojíren Jiří Rosenfeld.

Obdobná situace nastala loni v září v zábřežském podniku Siemens, který se specializuje na výrobu rozvaděčů. Zaměstnanci tehdy vyhlásili stávkovou pohotovost. K razantnímu kroku sáhli poté, kdy jim došla trpělivost po několikaměsíční špatné komunikaci s vedením firmy, předtím byli zaměstnanci kvůli nedostatku zakázek na šedesáti procentech mzdy. Vedení podniku se nakonec s odboráři dohodlo.

„O tom, jaké firmy dělají úsporná opatření, informace nemáme, neprovádíme monitoring. Zatím jen víme, že žádný zaměstnavatel v šumperském regionu nenahlásil hromadné propouštění případně krach firmy,“ sdělil ředitel šumperského úřadu práce Ivo Bartl.