Areál čeká výměna stromů nebo výsadba řady keřů a další zeleně v jednotlivých patrech parku. Obci se na záměr podařilo získat bezmála pětimilionovou dotaci, která pokryje tři čtvrtiny projektovaných nákladů.

Na velkou obnovu čekal park roky. „Obec se jej dvakrát do roka snaží posekat mulčovačem. Zahrádkáři tam každý rok pořádají brigádu, za což jim patří velká pochvala. Vždycky vyhrabou klestí a udělají vše, co je potřeba," řekla starostka Sobotína Iveta Fojtíková.

Snad ještě více než park by obnovu potřebovalo mauzoleum rodiny Kleinů, které areálu vévodí. Památkový ústav jej zařadil mezi osm nejohroženějších památek v šumperském okrese.

„Park by zásah potřeboval. Jsou tam velké stromy a vypadá ponuře. Ve špatném stavu je ale i hrobka. Své na ní udělali i vandalové," míní Pavel Sojka, který místo před časem navštívil.

Rekonstrukce hrobky by podle odhadů stála desítky milionů korun. Obec však nemá prostředky ani na zpracování projektu, který je k opravě nutný a je podmínkou pro podání žádosti o dotaci. Starostka proto uvažovala i o finanční sbírce.

„Mělo by se začít od statiky, od soklu, na kterém hrobka stojí. Práce zahrnují i odvodnění, které tam dříve bylo. Myslím si, že odvětrávací systém byl velmi dobře naprojektovaný. Ale doba udělala svoje, takže už není funkční," popsala část nutných prací sobotínská starostka.

Iveta Fojtíková by byla velmi ráda, kdyby byla hrobka v budoucnu přístupná veřejnosti. Pravidelné prohlídky se zde nyní kvůli bezpečnosti konat nemohou.

Přesto je o hrobku mezi veřejností zájem. Pokud se zájemci předem ohlásí, Sobotínští jim památku rádi ukážou. V letošním roce si tak mauzoleum prohlédlo více než sto členů Klubu českých turistů. Chodí sem také studenti gymnázia nebo výpravy z dětských táborů.

V mauzoleu našli místo posledního odpočinku členové slavného sobotínského průmyslového rodu Kleinů. Kaple s podzemní hrobkou vznikla v 80. letech 19. století. V roce 1997 ji do vlastnictví získala obec a v roce 1999 byly ostatky členů rodu přeneseny na hřbitov u sobotínského kostela.