Kdysi oblíbený motorest Permoník byl zavřený pět let, novému majiteli se ho v rekordním čase tří měsíců podařilo kompletně obnovit.

„Zůstaly prakticky jen obvodové zdi, vyměnili jsme celý interiér, vybudovali parkoviště pro osobní vozy i kamiony, upravili okolí. Doufáme, že se podnik bude populární jako dříve, kromě specialit chceme nabízet i denní menu za 65 korun," sdělil majitel Milan Hroch, který s manželkou vlastní také zábavní a gastronomické centrum Maják v Šumperku.

Starostka Sobotína Iveta Fojtíková se nijak netají úlevou, že se konečně pro zámek i motorest povedlo najít nového majitele. Nefunkční objekty v centru obce totiž chátraly, zanedbané byly i pozemky. „Bylo příjemné sledovat, jak jdou stavební práce rychle. Pro Sobotín se jedná o velký přínos," řekla Iveta Fojtíková.

Další etapou velkorysého podnikatelského záměru bude kompletní rekonstrukce zámku i přilehlé ubytovny. V zámku bude luxusní hotel, hosté zde najdou také wellness centrum i další služby jako jsou masáže, kosmetika i kadeřnictví. Bývalý kulturní dům postavený za komunistické éry bude přebudován na bazén o rozměrech osmnáct krát jedenáct metrů. Při letním provozu bude možné odsunout boční stěny, venku pak návštěvníci najdou prostor pro slunění. Kromě zámecké restaurace budou moci hosté posedět i ve vinných sklepech.

V plánech je také revitalizace okolí. Původní přírodní koupaliště v zámeckém parku ale obnoveno nebude, počítá se s nasazením ryb. Pro sportovní aktivity ale budou k dispozici tenisové kury i další sportoviště.

O nákladech na celý projekt majitel hovořit nechtěl, ale hodlá se obejít bez jakýchkoliv dotací z veřejných prostředků. „Rekonstruovat pomocí dotací je příliš administrativně složité a celý proces by byl pro nás omezující. Pomůžeme si úvěrem. Když se stejnou cestou podařila obrovská přestavba šumperského Majáku, zvládneme i sobotínský zámek," uvažuje Milan Hroch.

Sobotínský zámek tvoří dominantu obce, cenný je také přilehlý park s řadou exotických dřevin. Zámek vznikl přestavbou bývalé zbrojovky, kterou uskutečnila ve 40. letech 19. století podnikatelská rodina Kleinů.

Koncem 19. století následovaly menší pseudorenesanční a pseudogotické úpravy. Rodina Kleinů sídlo vlastnila do roku 1945, dalším majitelem se stala obec Sobotín. V šedesátých letech v historickém objektu sídlilo odborné učiliště. V roce 1966 byl zámek převeden správy Dolu Dukla a sloužil jako rekreační středisko, později hotel a restaurace. Přesně o čtyřicet let později vlastnictví objektu přešlo na společnost RPG RE Commercial, která se odštěpila z průmyslového gigantu OKD. Společnost nenašla pro objekt vhodné využití, proto v roce 2008 celý balík nemovitostí včetně motorestu, ubytovny i zámku nabídla v dražbě. Aukce se ale neúspěšně opakovaly i v dalších letech, kupce se podařilo najít až letos. (hak)