Mladý muž, který byl krátce před nedělním polednem s rodinou na procházce v zámeckém parku, si všiml muže, jenž vstoupil na zamrzlou hladinu a pokračoval dál v chůzi k protější straně rybníka. Asi tři metry od břehu se pod mužem led prolomil.

„Poškozený stačil jen vykřiknout a celý se ponořil do vody. Muž, který byl svědkem události, okamžitě telefonicky kontaktoval recepci zámeckého hotelu se žádostí o pomoc,“ přiblížila začátek záchranné akce policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Svědkovi události přispěchala na pomoc ředitelka Resortu Sobotín Vanda Vacínová, která je také členkou Sboru dobrovolných hasičů v Sobotíně. Tonoucímu v tu chvíli z vody vyčnívala už jen hlava a reagoval pouze na oslovení. 

"Po příjezdu na místo jsme zjistili, že osobu se z vody podařilo vytáhnout naší člence SDH Sobotín Vandě Vacínové, která je i ředitelkou Resortu Sobotín, ve spolupráci s Policií ČR, která mezitím na místo dorazila také," popsali zásah na svém Facebooku sobotínští hasiči.

Mladík, který ujížděl policejní hlídce, havaroval u odbočky na Květín. Skončil v kotrmelcích v poli a vypadl z auta. 25. 2. 2023
Divoká policejní honička: ujíždějící mladík skončil v poli a vypadl z auta

„Během několika minut se na místo dostavili policisté vyslaní operačním důstojníkem, který přijal oznámení o muži, jenž měl v úmyslu se utopit,“ doplnila policejní mluvčí.

Policisté  skočili do ledové vody a i přes terénní překážky se jim podařilo tonoucího dostat na břeh, kde mu poskytli základní ošetření a předali ho hasičům a poté zdravotníkům.

„Silně podchlazený a dezorientovaný muž vykašlal vodu z dýchacích cest a celou dobu byl při vědomí. Ještě než si ho do své péče převzali hasiči a zdravotníci rychlé záchranné služby, kteří ho posléze převezli do šumperské nemocnice, svěřil se policistům, že ho již nebaví život a chtěl s ním skončit,“ sdělila Miluše Zajícová.

Zásah u tonoucího muže v zámeckém rybníku v Sobotíně, 5. března 2023.Zásah u tonoucího muže v zámeckém rybníku v Sobotíně, 5. března 2023.Zdroj: Policie ČR

"Osobě, která byla na břehu v podchlazeném stavu, jsme poskytli tepelný komfort (termofolie, deky) a transportovali ho na páteřní desce do prostor Resortu Sobotín, kde jsme vyčkali na příjezd zdravotnické záchranné služby. Člen naší jednotky, který byl v suchém obleku, ještě vytáhnul osobě telefon z vody a předal ho policii," doplnili sobotínští hasiči.

Dechovou zkoušku u pětadvacetiletého muže ze Šumperka nebylo možné provést kvůli jeho zdravotnímu stavu. Díky rychlému zásahu a odhodlání všech přítomných se podařilo zachránit jeho život.

Video ze záchranné akce od SDH Sobotín najdete zde:

Zdroj: Youtube