„Karty budou určitě problémem pro všechny, kteří nejsou v kontaktu s dnešním technickým světem. Například většina našich klientů nemá žádný účet, jsou zvyklí pouze na hotovost. Problém také je, že často ztrácejí doklady, což se pak bude týkat i karty a ke svým penězům se nedostanou, navíc budou si spořitelna bude účtovat další poplatky při vydání nové karty. V rámci terénního programu počítáme s tím, že náš pracovník bude klienty učit s kartou a bankomatem pracovat," řekl ředitel Centra sociálních služeb Armády spásy David Jersák, kde nacházejí útočiště převážně bezdomovci.

Někteří příjemci dávek z vesnic budou muset navíc k bankomatu cestovat a kartou také ve všech prodejnách nezaplatí. Například dlouhodobě nezaměstnaný pan Milan ze Starého Města si existenční příspěvek od státu vybíral vždy na poště. Až mu Česká spořitelna doručí sKartu, má dvě možnosti. Buď peníze vybere v bankomatu ČSOB ve Starém Městě, za což zaplatí 40 korun. Na sKartu je totiž možné bezplatně jednou měsíčně vybrat jen u bankomatů České spořitelny. Podobnou částku ovšem zaplatí, když bude cestovat k bankomatu spořitelny do Hanušovic. „Za čtyřicet korun bych si opatřil alespoň některé potřebné drobnosti, je to nehorázné," podivil se pan Milan, který zatím o zavádění sociálních karet nemá příliš informací.

Podle mluvčího Úřadu práce České republiky je ale projekt v pořádku.

„Drtivá většina našich klientů si s moderním způsobem výplaty dávek poradí. Pokud se týká menších obcí, kde nejsou bankomaty České spořitelny, jednáme se skupinou COOP, která provozuje prodejny Jednota. Snahou je, aby klienti v těchto obchodech mohli na sociální karty vybírat i hotovost," uvedl mluvčí Úřadu práce Jiří Reichl.

Na Šumperku a Jesenicku je obchodů Jednota zhruba devadesát.  „Platebními terminály jsou vybaveny všechny naše prodejny," sdělil místopředseda představenstva Jednoty Zábřeh Vladimír Konopa.  V obcích, kde ale krámky vlastní malí soukromí prodejci, mohou lidé na placení a vybírání peněz ze sociální karty zapomenout. Pořízení platebního terminálu není totiž nijak laciné a drobní obchodníci do něj nejspíš investovat nebudou.

Sociální kartu bude vydávat Česká spořitelna, která si  nechala zaregistrovat název sKarta. Příjemci dávek budou mít základní služby, jako první vydání karty či měsíčně jeden výběr hotovosti z bankomatu České spořitelny zdarma. Každý další výběr ale bude zpoplatněn. Za ztrátu či zničení sKarty si Česká spořitelna bude účtovat 240 korun, za vygenerování PIN kódu stovku. Projekt sociálních karet je zatím na ve zkušebním provozu, naplno by se měl rozjet od ledna příštího roku.