„Ke stávce se nepřipojují celé organizace, jde o rozhodnutí jednotlivců. Tímto způsobem chceme upozornit na špatnou legislativu, která v oblasti sociálních služeb prohlubuje problémy. Těch je celá řada a potýkají se s nimi všechny nestátní neziskové organizace. Například vůbec nejsou transparentní pravidla pro financování sociálních služeb, organizace jsou neustále stavěny do role žebráků,“ řekl vedoucí šumperského občanského sdružení RES-SEF Miloš Kubíček.

Iniciátory celorepublikového protestu inspiroval John Lennon a Yoko Ono, kteří kdysi svůj nesouhlas s válkou ve Vietnamu vyjádřili akcí „Bed In.“

„V den stávky naše občanské sdružení pořádá tiskovou konferenci, na které chceme na problémy poukázat. My budeme v pyžamech, pro tento účel v našich prostorách smontujeme postel. Jedná se opravdu o symbolický protest. Služby klientům budeme po celý den poskytovat dál. Záleží na každém, jakým způsobem se k protestu připojí, jinde třeba jen vyvěsí transparenty,“ dodal Kubíček.

Na 10. prosince si již připravují pyžama všichni zaměstnanci sdružení, které se specializuje na drogovou problematiku a sociální poradenství.

Účast potvrdilo také několik zaměstnanců obecně prospěšné společnosti Pontis Šumperk, mezi přihlášenými figuruje také vedoucí šumperského azylového domu Armády spásy Taťána Pospíšilová.

„Z mého pohledu je stávka legitimní politický jazyk, kterému politici rozumějí a v demokraciích by se mu měla věnovat pozornost. Pokud existuje skupina lidí, která má potřebu se takto vyjádřit, znamená to, že dosavadní dialog nestačí a někde pokulhává,“ vysvětlila svůj postoj Taťána Pospíšilová.