Ve státním rozpočtu na příští rok chybí v sociální oblasti kvůli škrtům téměř čtyři miliardy korun a nejcitelněji se to má dotknout terénních a ambulantních služeb.

„Letos nám například přibylo padesát klientů z Mohelnicka, kterým poskytujeme pečovatelskou službu, ale finance máme k dispozici stejné jako loni. Situace nyní není jednoduchá v žádné neziskové organizaci, my jsme výrazná úsporná opaření již přijali, jednalo se o snižování úvazků pracovníků,“ řekl ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

Největším poskytovatelem sociálních služeb v Šumperku je společnost Pontis, jejímž zřizovatelem je šumperská radnice.

„Žádosti o dotace nyní podáváme, kolik peněz dostaneme, to se dozvíme až na konci letošního roku. Teprve potom můžeme vypracovat krizový plán a rozhodnout, které služby omezíme,“ řekl ředitel společnosti Pontis Miroslav Adámek.

Společnost Pontis přitom poskytuje široké spektrum sociálních služeb, například kromě domů s pečovatelskou službou také zajišťuje provoz nízkoprahového klubu pro mládež či poradenského K – centra pro drogově závislé.

„Nejvíce ohrožené jsou organizace, jejichž činnost je z největší míry závislá na dotacích z ministerstva práce a sociálních věcí. Pak také organizace, které nemají finančně silného zřizovatele, tím jsou někdy menší obce. Neziskové organizace nemají finanční rezervy, takže jakékoliv krácení dotací jejich činnost výrazně destabilizuje,“ vysvětlil Jiří Procházka z Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Například šumperské občanské sdružení RES-SEF, které se zabývá pomocí drogově závislým a provozuje také v Zábřehu a Mohelnici dva nízkoprahové kluby pro mládež, je částečně financováno také z rozpočtů obou měst.

„Bohužel chápeme, že města jsou ve složité finanční situaci, my ale nemůžeme poskytovat služby, na které nemáme peníze a nemůžeme zaplatit pracovníky. Tou nejhorší alternativou, která může příští rok nastat, je propuštění zaměstnanců a ukončení některých služeb,“ řekl Miloš Kubíček z občanského sdružení RES-SEF.

O dotace na ministerstvo práce a sociálních věcí i na příslušné krajské úřady nyní žádají neziskové organizace, které tvoří největší část poskytovatelů sociálních služeb. V celé republice v nich pracuje v nich asi 50 tisíc lidí, tento systém ročně využívá zhruba půl milionu klientů.