Volby v Jeseníku napadaly tři žaloby. Za dvěma z nich stál nulový volební zisk Strany svobodných občanů v okrsku číslo osm. V jiných okrscích přitom strana obdržela mezi třemi a šesti procenty hlasů.

„Tento fakt znedůvěryhodňuje celý průběh voleb v našem městě. Víme stoprocentně o dvanácti lidech, kteří nás volili a jejichž hlas někdo odcizil a znehodnotil," řekl před třemi týdny lídr jesenické kandidátky Strany svobodných občanů Jan Jedlička, jehož uskupení jednu z žalob podalo.

Za druhou žalobou stála skupina devíti voličů. Tvrdili, že v osmém volebním okrsku udělili hlas celé kandidátce Strany svobodných občanů.

Soud nechal v dotčeném okrsku přezkoumat volební dokumentaci. Zjistil, že tamní komise pochybila při zapisování údajů z pomocných sčítacích archů do celkových výsledků. Hlasy odevzdané Straně svobodných občanů zcela pominula.

Podle přepočtu soudu v tomto okrsku strana získala 670 hlasů. Ani při jejich zohlednění však Svobodní na mandát v jesenickém zastupitelstvu nedosáhli.

Podle soudu lze jen stěží předpokládat, že pochybení vzniklo úmyslným ignorováním hlasů jedné volební strany. Zápis o průběhu a výsledku hlasování totiž podepsali všichni členové komise včetně členky nominované Svobodnými.

„Jako pravděpodobnější se jeví možnost, že k uvedenému pochybení došlo v důsledku nedbalosti," uvedl soud ve svém usnesení.

V poslední ze žalob si navrhovatel stěžoval, že jeden z kandidátů uskupení Nezávislí-Jeseník nebyl ke dni voleb občanem Jeseníku a neoprávněně tak pro svou stranu získal 210 hlasů. Soud zjistil, že i kdyby strana o tyto hlasy přišla, rozložení mandátů v jesenickém zastupitelstvu by se nezměnilo.

Končící starostka Jeseníku Marie Fomiczewová potvrdila, že se ustavující zastupitelstvo ve městě bude konat 21. listopadu. To je vzhledem ke lhůtě nutné pro uveřejnění jeho programu nejbližší možný termín.

Podle lídra vítězného hnutí ANO 2011 Adama Kalouse se druhé zastupitelstvo bude konat 16. prosince. Na něm by se měl stihnout odhlasovat rozpočet na příští rok.

„Měli bychom se tak vyhnout rozpočtovému provizoriu, které hrozilo, kdyby se termín ustavujícího zastupitelstva posunovat dále," řekl agentuře ČTK Adam Kalous, který se má stát starostou.