V Úsově stojí proti sobě dvě znepřátelená uskupení. Na jedné straně jsou komunisté a Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) s bývalou starostkou Vlastou Miketovou, na druhé straně pak ODS, Nezávislá občanská aktivita (NOA) a ČSSD. Povolební tahanice odstartoval krok Zdeňka Ticháčka z SNK, který odmítl podpořit volbu Miketové. Prý kvůli tomu, že nechtěl hlasovat s komunisty. Sám se pak stal kandidátem protistrany. Tyto plány však zhatil Kleibl, který se jen několik hodin před volbou rozhodl dát hlas Jiřímu Holoušovi ze SNK. Ten byl tak nakonec v pátek 3. listopadu zvolen. Kleibl pak údajně pod nátlakem trojice obžalovaných podepsal 7. listopadu svou rezignaci. Na jeho místo nastoupila náhradnice, která poměr sil otočila. Holouš byl 16. listopadu odvolán, na jeho místo usedl Ticháček, vyměněna byla celá rada.

Soud ve středu vyslechl vedle trojice obžalovaných i šestici svědků. Klíčový svědek Stanislav Kleibl se omluvil. Všichni svědci vesměs potvrdili výpovědi tří mužů sedících na lavici obžalovaných. Shodně uvedli, že rezignace Stanislava Kleibla již byla předjednána a obžalovaní k němu jeli jen pro podpis. „Zdrželi jsme se tam asi tři minuty, o žádné vydírání nešlo. Nikdo z nás neměl žádnou zbraň. Kdyby ji někdo přece jen chtěl použít, sám bych Stanislava Kleibla bránil,“ uvedl Heinzl. Největší zmatek vnesla do jednání bývalá starostka Úsova Vlasta Miketová, která tvrdila, že Kleibl byl napaden o den dříve. „Starosta Holouš byl tehdy nemocný, a tak jsem za něj na radnici vyřizovala nějaké záležitosti. V pondělí jsem se dozvěděla, že byl pan Kleibl vydírán, pak byla na úřad doručena jeho rezignace,“ uvedla Miketová.

Zároveň se však omluvila, že si nepamatuje data, protože je po náročných operacích. Jeden z obhájců obžalovaných však soudu připomněl, že Miketová vypovídala stejně i v přípravném řízení a tam si vzala na pomoc diář. Zlom do celé záležitosti vnesl starosta Police a Kleiblův kamarád Květoslav Urbášek. Uvedl, že s Kleiblem mluvil v den údajného napadení. „Choval se jako jindy a o nějakém vydírání se mi nezmínil. Uvedl jen, že složí mandát. Vadila mu rozhádaná atmosféra,“ vypověděl Urbášek.

Na dotaz obhajoby, zda je Kleibl důvěryhodnou osobou, starosta Police odpověděl jednoznačně: „Je zdatný zemědělec, pracovitý, ale nevěřím, že se věci seběhly tak, jak uvedl,“ tvrdil Urbášek. Z dalších dotazů, které mu kladli obžalovaní, vyplynulo, že Kleiblovi nevyhrožovala trojice Březina, Drtil a Heinzl. „Byl na něj vyvíjen tlak ze strany místních podnikatelů. Vím o tom, že mu jistí lidé vyhrožovali, že zveřejní informace týkající se Kleiblova působení na vojně. V této souvislosti padla jména podnikatelů Jiřího Milka a Jana Saksy,“ uvedl Urbášek..

Vzhledem k absenci nejdůležitějšího svědka soudce další projednávání případu odročil na září.