Regionální rada pro střední Moravu neposunula projekt ani k posouzení. Jeseník se proti tomuto kroku ostře ohrazuje a je připravené se bránit.

„Budeme a musíme se bránit. Využijeme všech právních i neprávních možností, a to nekompromisně,“ prohlásil místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.).

„Naše žádost byla přijatá a zaregistrovaná bez připomínek, ale nebyla posuzována, což je prazvláštní. Je s podivem, co se odehrálo. Nemáme to čím doložit, ale jsem přesvědčen, že jde o politikaření,“ řekl starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Podle představitelů města sehrála v celé věci velkou roli ČSSD.

„Pan Kaňovský na zastupitelstvu vyhrožoval, že nedovolí přidělení dotace. Vše je nahrané na záznamu. Je i v zastupitelstvu kraje a kraj ovládá ČSSD. Ať si občané dají věci dohromady,“ uvedl Procházka.

Alexandr Kaňovský se proti obvinění ohradil.

„Jestli mi někdo přikládá takovou moc, je to jeho věc. Nejsem členem regionální rady,“ popřel Kaňovský obvinění.

Netají se ale tím, že od počátku stojí proti stavbě wellness centra.

„Chci upravit koupaliště, ale jinak a za jiné peníze. S projektem v této podobě nesouhlasím. Olomouc má velké problémy se svým aquaparkem a nás by čekalo to samé. Regionální rada se naším projektem zřejmě důkladně zabývala a rozhodla správně,“ dodal Kaňovský.

Regionální rada vyřadila projekt podle mluvčí Renaty Škrobálkové pro vážné nedostatky.

„Projekt nebyl zpracován tak, aby mohl být hodnocen. Výstupy nebyly tak efektivní, abychom jej mohli hodnotit jako přínosný,“ zdůvodnila Škrobálková.

S tímto argumentem Jeseník nesouhlasí. „To je vrchol! Je to jen záminka, která se nedá akceptovat,“ řekl Cupal.

Vedení města považuje aquapark za jeden z klíčových projektů, který má zajišťovat základní obslužnost regionu a přilákat sem turisty.

„Má navýšit návštěvnost regionu, tím se zvýší i příjmy ubytovatelů, obchodníků, restaurací,“ řekl Cupal. „Sondovali jsme jiné projekty a naše žádost i analýza jsou mnohem podrobnější, než jiné. Rada popřela sama sebe,“ prohlásil Procházka.

Město si totiž nechalo zpracovat projekt Regionální agenturou pro rozvoj střední Moravy.

„Obce Jesenicka se dohodly, že wellness centrum patří k prioritám Jesenicka, proto se projekt dostal do krajskou radou schváleného integrovaného rozvoje území,“ dodal Procházka.

Jeseník chce s regionální radou jednat. „Když se s ní ani s krajem nedohodneme, tak do hry vstupuje ministerstvo pro místní rozvoj a evropské komise. My neustoupíme,“ dodal Cupal.

Jeseník projekt wellnesscentra připravoval tři roky. Město hodně osekalo původní plán. Z projektu zmizely venkovní bazén i saunová vesnička. Za přibližně dvě stě sedmdesát milionů chce město postavit centrum s plaveckým, dětským a relaxačním bazénem. Chybět nemají tobogány, pirátská loď, parní lázeň, sauna, masážní lehátka a další atrakce. Jeseník se v programu ucházel o pětadvacetiprocentní podporu.