„Myslím, že v Jeseníku roste komunita lidí, kteří mají nadšení a chuť něco dělat,“ říká v rozhovoru pro Šumperský a jesenický deník Martina Seidlerová.

Spolek Sudetikus je vaše iniciativa. Proč jste ho před dvěma lety založila?
Chtěli jsme pořádat farmářské trhy, aby lidé nemuseli kupovat jen zboží v supermarketech, měli k dostání lokální produkty a zároveň mohli podpořit místní ekonomiku a výrobce. Zároveň to byla platforma, aby se lidé setkali, popovídali si, ale také si vyměnili zkušenosti, zjistili, kdo co umí a kdo s čím může pomoci. Už předtím běžel Ranní klub zaměřený právě tímto směrem. Poté přibyly slavnosti na podporu řemesel a místních umělců, Restaurant day je zase podporou amatérských kuchařů. Naše aktivity se postupně rozrůstaly, nejnovější je Park žije.

Touto akcí chcete oživit Smetanovy sady, aby nepatřily jen náhodným kolemjdoucím či problémovým lidem?
Přesně tak. Je to vidět na příkladu náměstí Svobody. Jakmile tam byla umístěna taková drobnost jako voliéra, začala tam chodit jiná skupina lidí než ti problémoví. Obdobně si myslíme, že zkultivování Smetanových sadů přiláká víc lidí. Nyní se za tímto účelem zpracovává studie, což je skvělé. Do parku chybí přirozený vchod. Kdysi doprostřed něj vedla lávka od vodní tvrze. Tehdy nestál silniční průtah, ale lze to řešit například nadchodem. Zároveň by i provozovatelé vily Regenhart chtěli oživit průchod Tindalovou stezkou. Zájem existuje, jen vše dobře zrealizovat.

Slavnosti na náměstí jsou velké akce. Kdyby je pořádala veřejná organizace, budou stát spoustu peněz z veřejného rozpočtu. Vy je děláte dobrovolně, zadarmo a spoustu lidí pro to dovedete nadchnout. Jen letos pořádá váš spolek téměř čtyřicítku akcí. Kolik času vám jejich organizace zabírá?
Celé dny. Živím se výukou angličtiny. Učím ji, jakmile lidé skončí v práci, to je od půl čtvrté odpoledne do sedmi večer. Takže se spolkové činnosti věnuji předtím od rána a pak ještě večer, když přijdu domů. Jsem na volné noze, angličtinou si vydělám na živobytí a zbytek času připravuji tyto akce.

Celý rozhovor najdete exkluzivně v tištěném vydání Šumperského a jesenického deníku v pondělí 9. dubna.