Zatímco Krajský soud v Ostravě dal v březnu minulého roku za pravdu ministerstvu financí a majitelům nemocnice uložil uhradit dluh, který se i s penálem vyšplhal na více jak sto padesát milionů korun, tak odstupující ministr financí úřednické vlády Eduard Janota se s ředitelem a jedním z majoritních vlastníků Jesenické nemocnice Janem Jedličkou dohodl na mimosoudním vyrovnání.

„Dne 28. června byla mezi ministerstvem financí a společností Jesenická nemocnice uzavřena dohoda o narovnání. Společnost se zavázala zaplatit ministerstvu financí částku ve výši 41,5 milionů korun s tím, že v případě splnění této povinnosti ze strany nemocnice vezme ministerstvo financí zpět žalobu vedenou u Krajského soudu v Ostravě,“ potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob informaci o dohodě.

Nemocnice už celou sumu uhradila. „Jsem rád, že jsme po takové době došli k dohodě a vynecháme soudy. Nemocnice teď má čistý registr, je naše. Nyní budeme jednat s krajem o zřízení služby ve veřejném zájmu,“ řekl Jedlička.

Dohoda by nemocnici zaručila, že kraj zaplatí případný ztrátový provoz. Jedlička věří, že po oddlužení bude možné nemocnici financovat z více zdrojů, jako je to u jiných lůžkových zařízení v republice. Kromě krajských peněz chce do Jeseníku přinést i státní a evropské dotace.

„Doposud jsme neměli právo na nic. Zatímco do krajských nemocnic tekly miliardy, tak k nám přišlo jen patnáct milionů korun na počítačovou tomografii. Rozvoj zařízení jsme hradili ze svého,“ uvedl Jedlička.

Rozřešení dlouholetého sporu přinesl až odstupující ministr financí Eduard Janota, což na Jesenicku vyvolalo spoustu spekulací. „Pro mě je překvapivé, že k mimosoudnímu vyrovnání došlo před koncem Fischerovy vlády. Dobře víme, že předchozí soudní spory nemocnice prohrála, takže nevím, proč ministerstvo k tomuto kroku přistoupilo,“ řekl starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Jakékoli spekulace o nečistém jednání však Jedlička rezolutně odmítá.

„Nikdy jsem nikam s obálkou nechodil. Je to prosté. Konečně jsem narazil na rozumného člověka. Eduard Janota si nechal předložit všechny dokumenty a dohodli jsme se během půl hodiny,“ prohlásil Jedlička.

Uhrazení jednačtyřiceti milionů korun po dlouhých letech, kdy ředitel tvrdil, že nemocnici mají zaplacenou formou jednostranného zápočtu, Jedlička jako prohru nevidí.

„Víme, že soud dává ve většině případů za pravdu státu. Naše šance na vítězství byla tak třicet procent,“ vidí situaci realisticky Jedlička.

„Kdybychom měli platit i případné penále, tak by to byl konec nemocnice. Personál by se rozprchl a těžko by někdo dával nemocnici zpět dohromady,“ přiznává Jedlička.

I ministerstvo má své zdůvodnění, proč se bez soudu vzdalo více jak stovky milionů korun penalizace. „Nárok ministerstva uznal pouze prvostupňový soud, a to pouze jedenkrát. Jelikož na základě právní argumentace prezentované společností Jesenická nemocnice existovalo v rámci soudního řízení riziko, že by ministerstvo financí nemuselo v odvolacím řízení s žalobou uspět, přistoupili jsme k uzavření dohody o narovnání. Tím došlo k ukončení mnohaletého soudního sporu, které umožnilo zachování zdravotní péče v oblasti Jesenicka,“ dodal mluvčí Jakob.

Deset let trvající soudní tahanice odstartovala privatizace v roce 1994, kdy se Jesenická nemocnice stala za cenu jednasedmdesáti milionů korun prvním soukromým lůžkovým zařízením v republice. Majitelé nemocnice při koupi uhradili jen polovinu ceny. Druhou půlku splatil Jan Jedlička podle svých slov odkoupením pohledávky státu a jednostranným zápočtem dluhu v přibližné výši devětatřiceti milionů korun, který vznikl při privatizaci Knižního velkoobchodu J. R. Vilímek.

Fond národního majetku a později jeho nástupce - ministerstvo financí - ale tento způsob platby odmítl a od roku 2001 se případem zabýval soud. Krajský soud v Ostravě se v březnu minulého roku přiklonil na stranu ministerstva a majitelům nemocnice uložil uhradit dluh, který se i s penálem vyšplhal na více jak sto padesát milionů korun. Proti tomuto rozhodnutí se nemocnice odvolala.