V kauze jde o škody na domě, který Vavříkova rodina získala v restituci.

Vavřík po marných snahách dohodnout se na uhrazení škod podal na město žalobu. Podle ní škody způsobila radnice tím, že v době sedmiletého restitučního sporu údržbu domu zanedbávala.

Soud dal Vavříkovi zčásti za pravdu a přiřkl mu polovinu z 1,4 milionu korun, které požadoval.

Radnice mu má tedy vyplatit 758 tisíc korun. I s úroky a úhradou části soudních výloh to má být celkem přes 1,175 milionu ko­run.

Radní si Ivana Vavříka pozvali na jednání rady ve snaze dohodnout se na mimosoudním vyrovnání. Představy o výši celkové sumy se ale nakonec podstatně rozešly. Vavřík byl ochoten jít na cenu těsně nad milion korun, radní nakonec odhlasovali jen 700 tisíc korun.

„To je suma ještě nižší, než jakou určil soudní znalec a soud. Vyrazili mi svým návrhem dech. Nechápu je, připadá mi to jako výsměch. Nová rada pokračuje v konání svých předchůdců, kteří zatím všechny spory se mnou prohráli. Z cizího krev neteče. Občané by se měli ptát, kdo to nakonec zaplatí,“ řekl rozzlobený Ivan Vavřík.

Současné zastupitelstvo je už čtvrté, s nímž se soudí.

Městu nabízel v minulých letech několikrát dohodu, byl ochoten jít až na částku půl milionu, ale pokaždé ho město odmítlo, tak se obrátil na soud.

Na jednání radních s Vavříkem údajně padaly nejprve návrhy na 800 až 900 tisíc korun.

„Konečná částka při jednání ale nezazněla, nedospěli jsme k žádné ústní dohodě. Pak jsme o věci v radě diskutovali a nakonec se shodli na částce sedm set tisíc korun. Ta se nám zdála reálná, i když pro současný napjatý rozpočet bude každá suma problém,“ komentoval rozhodnutí rady starosta František John (KDU-ČSL).

Dodal, že celý spor je pro současné vedení města dědictvím z minulosti a že je pořád otevřený.

„Šance uspět u odvolacího soudu je pro obě strany pořád padesát na padesát. Vyšší soud může na rozdíl od okresního rozhodnout naopak ve prospěch města Zábřeha,“ doplnil starosta John.

Obecní kasu bude odvolání stát dalších asi dvě stě tisíc korun za soudní výlohy.

Ivan Vavřík už vyhrál s městem spor o vydání domu v restituci, pak spor o neoprávněné nastěhování nájemníků. Žalobu na úhradu škod za 1,4 milionu korun podal v únoru 2006. Zároveň tehdy nabízel mimosoudní dohodu, v níž by mu stačila polovina, tedy sedm set tisíc korun.

Pracovní skupina zastupitelstva dohodu doporučila, ale většina zastupitelů se v červnu 2006 postavila proti. V roce 2007 nabízeli Vavříkovi znovu smír s uhrazením pouhého půl milionu korun a ani s tímto návrhem neuspěli.

Na rozsudek čekali přes pět let do letošního června. Soud jim přiřkl polovinu toho, co požadovali, mezitím ale částka narostla o úroky.