Většina textů je totiž převzata z knihy Martina Strouhala Báje a pověsti, která vyšla v roce 1944 s ilustracemi loštického malíře Huga Šilberského.
Kresby Milar rovněž převzal, ale nepatrně je v detailech pozměnil. Když na to potomci autorů přišli, hájil se tím, že se původní knihou a kresbami inspiroval a že v závěru původní dílo jako zdroj uvedl. Milarova kniha je stále na pultech a advokátce Janě Špičkové, která dědice autorských práv zastupuje, dochází trpělivost. Spolu s klienty zvažuje, že na Milara podá trestní oznámení. Při jednáních se Milar podle jejích slov neustále staví do role člověka, který obdivuje Strouhalovy knihy a vše dělal v dobrém úmyslu. Jeho advokát Josef Augustin prý navíc řešení celé věci protahuje.

„Do dnešního dne jsem se žádného seriózního vyjádření protistrany nedočkala,“ řekla advokátka. Milarův advokát Josef Augustin se dva měsíce poté, co ho advokátka poprvé kontaktovala, brání, že na něj protistrana příliš tlačí. „Dopis s požadavky jsem dostal minulé úterý. Předal jsem ho klientovi a ten teď musí všechno řádně prostudovat,“ uvedl Milarův zástupce.

„Naše stanovisko zná pan Augustin od poloviny července, kdy jsme spolu osobně jednali,“ reagovala Špičková. O jaké konkrétní požadavky se jedná, prozradit ale nechtěla. Podle dřívějších informací jde o finanční odškodnění a především o stažení knihy z prodeje. Podle domácích knihkupců má kniha svůj boom už za sebou a dnes se kupuje spíš jako rarita. V případě prohraného sporu by mohl Milar zaplatit pokutu až 150 tisíc korun. Na plagiát přišel vnuk autora knihy, zábřežský filmař Martin Strouhal, když si přečetl článek o křtu knížky. Milarův vydavatelský počin ho o to víc pohoršil, že letos uplyne sto let od narození jeho dědečka a rodina se rozhodla výročí připomenout právě novým vydáním dědovy knihy Báje a pověsti. Vyjde v říjnu v nakladatelství Veduta Štíty.

Martin Strouhal (1907 – 1987) pocházel z Prostějova a žil v Litovli, kde byl ředitelem školy. Přežil věznění v Osvětimi, léta se přátelil s Petrem Bezručem a vydal i dvě básnické sbírky. Autor ilustrací Hugo Šilberský zemřel v roce 1974.