Sprejeři poničili obecní i soukromé budovy. Radnice eviduje škodu na obecním majetku za téměř sto tisíc korun.

V řešení problémů je však bezmocná. „Už půl roku podávám trestní oznámení na neznámého pachatele. Hodně nás to trápí. Ti, co u nás ničí majetek, ani nejsou sprejeři, protože ti mají určitá kritéria a navíc to umějí. Kdyby tady někdo na starý zanedbaný dům udělal pěkné grafitti, tak by to lidi i ocenili, ale tohle jsou jen čmáranice. Kdybych chytil toho, kdo to dělá, tak bych si to s ním vyřídil,“ prohlásil starosta Vápenné Leoš Hannig (KDU-ČSL).

Čmáranice sprejem nebo fixem „zdobí“ fasádu školky, hasičské zbrojnice, družiny i márnice. Nechybějí ani na rozvaděčích elektřiny a plynu. Podivné malůvky sprejem jsou i na soukromých domech.

„Trestní oznámení bylo podané už v srpnu. Pachatele se nepodařilo najít a v polovině listopadu byl případ odložen,“ uvedla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Právě bezmoc trápí starostu nejvíce. V jednu dobu zde zvažovali dokonce pořízení kamerového systému.

„Když se ale podívám, kolik to stojí, tak je mi jasné, že bez velké dotace je pořízení kamer v zastupitelstvu neprůchodné,“ řekl Hannig.

Jedním z možných řešení je podle něj přenosná kamera. Vedení radnice se také zabývá tím, jak podobným případům předcházet. „Nové fasády, které budeme dělat, natřeme speciálním nátěrem, z něhož půjdou čmáranice smýt,“ uvedl Hannig.