Hamas raketami u pásma Gazy zaútočil ve chvíli, kdy studenti z Jeseníku při zpáteční cestě domů cestovali na letiště. „Všude byly slyšet sirény. Vojáci zastavili auto u krajnice a donutili nás lehnout si na zem. Slyšeli jsme, jak nám nad hlavami létají rakety,“ popsal svou zkušenost student stavebnictví Petr Klíma.

„Byli jsme trochu v šoku, ale Izraelci jsou na to zvyklí a dali nám jasné instrukce. Člověk si až doma uvědomí, jak klidně si tady žijeme,“ dodal Petr Klíma. Na letiště se Jeseničtí dostali v pořádku. Jejich let však byl zrušen a odcestovat se jim podařilo až na třetí pokus.

Hlavní cíl spolupráce jesenických studentů s jejich izraelskými kolegy je vývoj a výroba robotů pro potřeby mezinárodních soutěží v robotice. Izraelský tým Ha-Dream Team ze střední školy Hadarim patří mezi špičky mezinárodních i celosvětových robotických soutěží, a disponuje širokým know-how v oblasti vývoje robotů i přípravy soutěžících na turnaje.

Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou
ANKETA: Reakce Izraele stojí životy mnoha Palestinců. Jaká podle vás je?

„Vrcholem naší návštěvy bylo pomoci Ha-Dream týmu na místě během jednoho z kol soutěže. Naši studenti pomáhali izraelskému týmu pomáhali, zažívali stejný stres i radost a učili se, jak důležité je rozdělení rolí a sehrání týmu,“ řekl k návštěvě ředitel Střední průmyslové školy Jeseník Jiří Viterna.

Robotická soutěž je zaměřená na preciznost, strategii a týmovou spolupráci, a hlavním cílem je umístění předmětů na vyznačené místo v daném čase. Česko-izraelský tým se aktuálně připravuje na další soutěž v Kataru.

„Není to samoúčelná hra, všechny naučené poznatky mohou studenti využít při vývoji, konstrukci nebo obs

Pavel Ostrý a Magda Dostálová, kouči robotického týmu žáků gymnázia Jeseník.
Magda Dostálová nadchla děti pro robotiku. Ty teď poráží republiku

luze robotů pro hasiče, záchranáře nebo armádu. Roboti jsou dnes ale také součástí stavebního průmyslu, zemědělství nebo součástí boje proti černým skládkám,“ doplnil ředitel.

Izraelská škola exceluje v programování robotů, z hlediska součástek ovšem byla odkázána na čínský dovoz. To se má díky spolupráci změnit. Jesenická škola disponuje několika obráběcími stroji, které Izraelci nemají. Klíčové součástky tak budou vyrábět studenti v Jeseníku pomocí CNC frézy i 3D tisku.

Nahradí recepční ve firmách či na úřadech roboti? Odborníci si to nemyslí.
Připraví recepční o výdělek roboti? Jen se změní náplň práce, tvrdí odborníci

Střední průmyslová škola Jeseník přezdívaná Emko, nabízí jedenáct maturitních i učebních oborů zaměřených na strojírenství, IT, stavebnictví nebo služby. Celkem 354 studentů z Jeseníku a širokého okolí.