Podle posledních zdravotnických statistik v Olomouckém kraji za rok onemocněly více než tři stovky žen, nejvíce na Olomoucku. I když rakovina prsu nejčastěji postihla ženy mezi 55 a 60 lety, nevyhnula se ani ženám do 35 let.

Jak žena včas rozpozná, že má nádor, jaké jsou diagnostické možnosti, ale také moderní způsoby léčby karcinomu prsu, popisuje primář Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Vlastislav Šrámek.

Rozhovor

Přibývá rakoviny prsu? Jak často postihuje právě mladé ženy?
Incidence (podíl počtu nově hlášených nemocných jedinců za dané časové období pozn. red.) pomalu stoupá. V roce 2005 byl index růstu proti roku 1990 159 procent. V roce 2006 bylo celkově nově diagnostikováno 5884 žen s nádorem prsu s nejvyšším výskytem v rozmezí 45 až 69 let. Počet zemřelých na stejné onemocnění byl v uvedeném roce 1909 žen. Z tohoto počtu byl jeden nádor diagnostikován ve věkové skupině 20 až 24 let, 25 až 29 let to bylo 26 žen.

V Olomouckém kraji?
V Olomouckém kraji bylo nově diagnostikováno v roce 2006 (nejaktuálnější data Ústavu zdravotnických informací a statistiky pozn. red.) 360 nových onemocnění nádorů prsu u žen.

Jak může žena pomoci tomu, aby bylo onemocnění podchyceno včas?
Existuje mamografický screening, do kterého jsou zařazeny ženy ve věkové skupině 45 až 69 let. Je určen pro ženy bez obtíží a příznaků nemoci. Jsou stanovena akreditovaná pracoviště, která tato vyšetření provádějí, v Olomouckém kraji je to i Fakultní nemocnice Olomouc.

Co je to screening?
Obecně jde o plošné vyšetřování populace za účelem zachycení léčitelného nádorového onemocnění v jeho časných stadiích, kdy pacienti ještě nemají potíže a příznaky. Cílem screeningu je snížit nemocnost i úmrtnost na sledované onemocnění. Hlavním přínosem screeningových testů je zlepšení prognózy onemocnění, možnost méně radikální a přitom účinnější léčby.

Mají ženy z této věkové kategorie zájem o preventivní vyšetření?
Pokrytí v regionech je až 70 procent. Od roku 2002, kdy bylo zahájeno, je postupně začleňována populace žen do vyšetření. Na vyšetření doporučují ženy ošetřující – praktičtí lékaři nebo gynekologové. Ve Fakultní nemocnici Olomouc je v rámci ambulance onkologické kliniky zřízena poradna pro choroby prsu, ze které jsou také doporučovány klientky k vyšetření. Zájem o vyšetření je poměrně velký. Děláme přednášky vztahující se k prevenci nádorů prsů, byly přednášeny pro mladé dívky, rozdávaly se informační letáčky a doporučení k vyšetření.

Ale co již zmíněná mladší generace. Ta do tohoto programu nespadá. Co mohou dělat, když mají pochybnosti a obavy…
Mladší ženy mohou být vyšetřeny při obtížích nebo při pozitivní rodinné anamnéze (pozn. redakce: výskyt nádoru prsu u matky nebo babičky). U těchto žen provádíme pravidelně pohmatové vyšetření, doporučujeme provádění samovyšetření.

Pokud se při pohmatovém vyšetření narazí na problém, jak je u mladých žen dále postupováno?
V případě podezřelého nálezu doporučujeme u žen ultrazvukové vyšetření, které indikujeme po návštěvě v mamologické poradně. Mamografické vyšetření je indikováno při podezření na přítomnost cizorodé tkáně. Toto vyšetření, je-li indikováno v této poradně, je poskytnuto bezplatně.

Podle některých gynekologů je pohmatové vyšetření prsou archaický nonsens a stejně jako samovyšetření může pouze dávat falešnou naději, že žena v prsou nic nemá. Proč nejsou mladší ženy běžně posílány na mamograf? Kvůli možným následkům záření v pozdějším věku?
Ano. Neposíláme je na mamografii s ohledem na možné zatížení rtg zářením. Při pohmatovém vyšetření je možnost rozlišení nádorů kolem jednoho centimetru, na ultrazvuku lze rozlišit i podstatně menší tumory. Jako rozšiřující vyšetření při podezření na nádor v prsu poté doporučujeme vyšetření magnetickou rezonancí, kde je lepší rozlišení změn v měkkých tkáních.

Právě mezi třicítkou a čtyřicítkou některé ženy podstupují hormonální léčbu, která má ženám pomoci otěhotnět. Jsou dohady o tom, že právě tato terapie může přispět k onemocnění karcinomem prsu. Je tomu skutečně tak?
Nádory prsu mohou být indukovány hormonální terapií. Ale nelze to říci jednoznačně a přesně. Záleží na typu hormonální léčby, současně i na hormonálním stavu pacientky.

V případě, že se karcinom zjistí, jaké má žena s touto diagnózou vyhlídky? Jaké možnosti jí dnes nabízí moderní medicína?
Ve Fakultní nemocnici Olomouc je v rámci komplexního onkologického centra ustanoven tým odborníků – mamotým. Využívá nejmodernějších možností evropské i světové medicíny v diagnostice i léčbě nádorů prsu. V léčbě je využívána v indikovaných případech biologická léčba.

O tomto moderním a šetrném, ale také velmi individuálním postupu mnozí pacienti nevědí? Jaké na klinice nabízejí možnosti?
V rámci klinických studií je aplikována cílená léčba u vybraných nemocných. V současné době je nově zkoušena u časných nádorů prsu biologická léčba aplikovaná do podkoží (pozn. red.: dosud je aplikována nitrožilně). Při léčbě nádorů prsu platí zásada, která je platná pro léčbu všech typů nádorových onemocnění – čím časnější stádium onemocnění je zjištěno, tím vyšší je pravděpodobnost úspěchu léčby.

Pacientky v kraji
Počet případů rakoviny prsu v roce 2009 v Olomouckém kraji podle okresů:

Jeseník 21
Olomouc 123
Prostějov 71
Přerov 87
Šumperk 58
Celkem 360

Věkové skupiny
Počet případů rakoviny prsu v roce 2009 v Olomouckém kraji:
Věk počet nemocných
30-34              5
35-39             9
40-44              8
45-49           36
50-54            44
55-59           54
60-64            49
65-69            38
70-74            44
75-79           32
80-84           30
80+              11
Celkem      360
Zdroj ÚZIS