VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okupace: Poláci mysleli, že jedou na cvičení

Šumperk - Sovětská armáda obsadila šumperská kasárna koncem října 1968 a její dočasný pobyt se protáhl na téměř dvaadvacet let.

21.8.2008
SDÍLEJ:

Tanky polské armáry se do centra Šumperku nedostaly. Zabránil jim v tom dav lidí.Foto: Jaromír Roller

První tanky polské armády se na okraji Šumperka objevily nad ránem ve středu 21. srpna 1968. Zpráva o vstupu okupačních vojsk pěti spojeneckých armád Varšavské smlouvy ale dorazila do města už 20. srpna hodinu před půlnocí.

Před sedmou hodinou ranní se sešlo předsednictvo okresního výboru komunistické strany, která v té době držela veškerou moc ve státě. Okresní komunisté vyjádřili podporu vedení své strany, vládě a prezidentovi a vyzvali občany ke klidu a rozvaze, k zamezení provokací a k plnění úkolů na pracovišti. Už od nočních hodin bylo přerušeno telefonické spojení.

Velké napětí panovalo i v šumperské posádce tankového pluku, který měl tehdy sto pět profesionálních vojáků a asi 450 vojáků základní služby. Velení armády nefungovalo, a tak rozhodnutí, jak postupovat, bylo na veliteli posádky, podplukovníkovi Josefu Veleckém.

Ten nakonec dal povel připravit se k obraně. Tanky vyjely z hangárů a zaujaly pozice v rozích areálu. I toto rozhodnutí možná přispělo k tomu, že o dva měsíce později byla česká posádka mezi těmi, které musely předat kasárna Rusům. Dostala od nich kontrarevoluční nálepku.

Polské tanky zůstaly nejprve na Holubím vrchu, pak vjely do města, ale do centra se nedostaly. Na křižovatce u hotelu Grand jim cestu přehradil dav lidí. Kolona zůstala v ulici Československé armády. „Doprostřed křižovatky u Grandu někdo postavil velký mlékárenský vůz, aby tanky nemohly na Hlavní třídu, po níž se tehdy běžně jezdilo. V té sobě se jmenovala třída Rudé armády. V tom davu na fotografii od Grandu jsem byla i já,“ vzpomíná čtyřiaosmdesátiletá Marie Šebelová.

Hukot letadel ji už v noci probudil a připomněl jí dobu totálního nasazení a bombardování za války v Německu. Myslela, že opět začala válka.

„U Grandu nám někdo řekl, že o kus dál stojí polské tanky, tak jsme k nim vyrazili. Lidi jim nadávali, ptali jsme se jich, co tu dělají. Vojáci odpovídali, že mysleli, že jedou na cvičení. Vedle mě se najednou objevila gymnastka Věra Čáslavská. Měli tehdy v Šumperku soustředění před olympiádou v Mexiku. Přijela na kole, bosá a v teplákách, byla rozčilená a snad dvě hodiny s Poláky ostře diskutovala,“ vypráví Šebelová.

Poláci měli rozkaz obsadit město, ale vlastně to neudělali. Polský velitel s několika lidmi ze svého štábu přijel kolem poledne do kasáren.

„S naším velitelem se znal z vojenské školy v Moskvě. Domluvili se, že polský pluk se usadí v areálu střelnice v sousedním Rapotíně. Poláci se chovali slušně, skoro jako by se omlouvali za svou přítomnost. Teprve na našem území se dověděli, že nejde o cvičení, ale že nás mají okupovat,“ vzpomíná Robert Braun, který v srpnu 1968 působil jako rotmistr v šumperské posádce.

Podle Našeho slova, tehdejšího týdeníku Okresního národního výboru v Šumperku, se 23. srpna nacházelo v okolí Šumperka 30 tanků, 40 obrněných vozů a 200 jiných vozidel okupantů.

Týdeník, který běžně vycházel ve čtvrtek, začal od pátku 23. vycházet v menší formě zvláštního vydání každý den. Poslední zvláštní vydání se objevilo osmý den okupace, ve středu 28. srpna. Vydržet v jednotě, Pravda zase zvítězí, Okupantům neustupujeme, V pevné jednotě, Se Svobodou za svobodu - to byly titulky úvodníků těch dnů. Redakce informovala i o tom, že musí tisknout v polních podmínkách, protože tiskárna – pravděpodobně šlo o olomouckou – je obsazena okupanty.

Poláci sice formálně stanovili svého velitele města, ten měl kancelář v dnešní budově hasičského sboru, ale do chodu Šumperka vůbec nezasahoval. „Myslím, že ruské velení později Poláky za benevolentní přístup kritizovalo. Rusové pak Polákům nařídili, aby jeden prapor umístili na silnici mezi Novým Malínem a Hraběšicemi,“ vzpomíná další příslušník šumperské posádky, tehdy major Jan Benda.

Poláci zůstali v areálu rapotínské střelnice, kde je dnes skládka, jen tři týdny a koncem září přišel rozkaz, že se česká posádka přesune do Kežmaroku. Její odsun začal 9. října a pro mnohé důstojníky to byla tragédie, protože v Šumperku měli rodiny a domů se pak dostávali na návštěvy jen jednou za čtrnáct dnů na víkend.

Sovětská armáda obsadila kasárna koncem října 1968 a její dočasný pobyt se protáhl na téměř 22 let. Odsun Rusů začal až 18. dubna 1990 a skončil 5. června toho roku. Česká posádka se už do Šumperka nevrátila a z vojenského areálu je dnes obytná a obchodní zóna.

Přečtěte si:
Srpen 1968: Šumperk obsadili Poláci
Před muzeum po čtyřiceti letech přijel tank

Ruska Larisa prožila okupaci na Moravě

Autor: Stanislava Rybičková

21.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka pro 1. stupeň ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - morální bezúhonnost, - kvalifikační předpoklady (požadavky dle zákona 563/2004., o pedagogických pracovnících) včetně novel, ukončené pedagogické vzdělání - učitelství 1. stupně (titul Mgr.), - uživatelská znalost práce na PC - Word, - organizační schopnosti, samostatnost, flexibilita, logické myšlení, komunikativnost , , Výčet dokladů, které zájemce připojí k přihlášce:, - písemná přihláška zájemce musí obsahovat:, a) jméno, příjmení , b) datum a místo narození , c) státní příslušnost , d) místo trvalého pobytu , e) číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, f) datum a podpis zájemce, g) telefonické spojení, h) reference od předešlého zaměstnavatele, , - životopis, ve kterém uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech dovednostech týkajících se činností souvisejících s výkonem práce, - kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíců, - lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti, , Zájemci o dané pracovní místo se mohou přihlásit na adrese školy: ZŠ a MŠ Údolí Desné, Šumperská 775, 788 14 Rapotín, tel.: 583 550 130 nebo e-mailem : sekretariat@skolydesna.cz. , , Jedná se o zkrácené pracovní úvazeky 13 a 9 hodin přímé pedagogické práce týdně. Platové zařazení dle platných platových tarifů a předpisů pro pedagogické pracovníky platový stupeň 11 - 12. Předpokládaný termín nástupu: 27.8.2018. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola údolí desné, Šumperská, č.p. 775, 788 14 Rapotín. Informace: Miroslava Jurečková, +420 583 550 130.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 22 000 Kč

Prodavači elektrotechniky, elektroniky a domácích potřeb Prodavač/ka elektroinstalačního materiálu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nákup a prodej elektroinstalačního materiálu, znalost elektroinstalačního materiálu podmínkou., Podnikové stravování., Kontakt: osobně Po-Pá od 7-16:00 hod., telefonicky Po-Pá od 7-16:00 hod., e-mailem.. Pracoviště: Jiří havelka - invel - prac., Cihlářská, č.p. 2294, 789 01 Zábřeh. Informace: Jiří Havelka, +420 777 941 904.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka pro 2. stupeň ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - morální bezúhonnost, - kvalifikační předpoklady (požadavky dle zákona 563/2004., o pedagogických pracovnících) včetně novel, ukončené pedagogické vzdělání - učitelství 2. stupně (titul Mgr.) - kombinace s Tv, - uživatelská znalost práce na PC - Word, - organizační schopnosti, samostatnost, flexibilita, logické myšlení, komunikativnost , , Výčet dokladů, které zájemce připojí k přihlášce:, - písemná přihláška zájemce musí obsahovat:, a) jméno, příjmení , b) datum a místo narození , c) státní příslušnost , d) místo trvalého pobytu , e) číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, f) datum a podpis zájemce, g) telefonické spojení, h) reference od předešlého zaměstnavatele, , - životopis, ve kterém uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech dovednostech týkajících se činností souvisejících s výkonem práce, - kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíců, - lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti, , Zájemci o dané pracovní místo se mohou přihlásit na adrese školy: ZŠ a MŠ Údolí Desné, Šumperská 775, 788 14 Rapotín, tel.: 583 550 130 nebo e-mailem : sekretariat@skolydesna.cz., , Jedná se o plný pracovní úvazek 22 hodin přímé pedagogické práce týdně. Platové zařazení dle platných platových tarifů a předpisů pro pedagogické pracovníky platový stupeň 11 - 12., Předpokládaný termín nástupu: 27.8.2018, ,. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola údolí desné - prac., 788 14 Rapotín. Informace: Miroslava Jurečková, +420 583 550 130.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha prodejny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: AKTUALIZACE 25.5.2018 !!!, První kontakt pouze telefonický!, , Zaměstnavatel požaduje:, - trestní bezúhonost, - příjemné vystupování, spolehlivost, dochvilnost, , Místo výkonu práce: Bezručova č.p. 1330/4a, 790 01 Jeseník 1, , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky na tel čísle 722 364 328, od po - pá vždy od 9:00 -15:00hod, Doporučenky nemůžeme potvrzovat do 3 dnů, jelikož jezdíme po celé republice.. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště, Bezručova, č.p. 1330, 790 01 Jeseník 1. Informace: Jana Bužková, +420 722 364 328.


Videosouhrn 26.–27. května 2018

Slušní lidé versus divadelníci a křest Hraběnky šampaňským: videa víkendu

Fotbalisté Zábřehu (v modrém). Ilustrační foto

Zábřeh srazil Želatovice, má druhou výhru v řadě

Do Sanatorky se zakously bagry

VIDEO / Velké emoce, zvědavost i očekávání vzbudil ve čtvrtek 24. května začátek demolice kdysi vyhlášeného dětského sanatoria v Šumperku.

Dlouhé stráně čekají velké opravy, za více než 200 milionů

Velký pracovní ruch bude v následujících měsících panovat v Přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé Stráně. Uskuteční se zde celkem pět stavebních akcí. Vyžádají si přes dvě stě milionů korun a více než měsíční odstávku elektrárny. S omezeními musí počítat i turisté.

Jeseník udělal mílový krok k záchraně, zdolal jednoho z favoritů

Mužstvo FK Jeseník je krůček od jistoty udržení se v divizi E. Ke klidu před koncem sezony mu výrazně pomohlo sobotní vítězství nad Novým Jičínem. Hosté přitom do zápasu vstupovali v roli favorita, okupují třetí příčku tabulky.

Mohelnici to nelepí, gratulovala i Uherskému Brodu

Bez gólů se ve fotbale vyhrávat nedá. Své by mohli vyprávět hráči Mohelnice, kteří vyšli střelecky naprázdno podruhé za sebou. V sobotu si chtěli spravit chuť po debaklu od Petřkovic. Jenže také Uherský Brod byl nad jejich síly, hosté o třech bodech rozhodli už na začátku utkání.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT