Zastupitelé Jeseníku už jednou odsouhlasili prodej jednačtyřicet let starého panelového domu za 3,4 milionu korun nájemníkům, kteří museli před prodejem založit družstvo Samet.

Po zveřejnění nabídky se ale poprvé v historii prodeje bytů v Jeseníku ozvali další dva zájemci o koupi domu. Nejvyšší nabídka na pět a půl milionu korun připravovaný prodej zarazila. Pokud by představitelé města prodali dům za nižší cenu družstvu nájemníků, vystavili by se hrozbě trestního stíhání. Proto chce město dřívější usnesení na zasedání zastupitelstva 6. dubna revokovat.

Představitelé města na schůzce nájemníkům přislíbili, že si byty budou moci jednotlivě odkoupit po novém znaleckém ohodnocení každého bytu a budou přitom mít předkupní právo. Družstvo totiž toto právo nemá. Už tehdy se nájemníci děsili, z čeho byty zaplatí. Většina z nich jsou důchodci. Teď je situace ještě horší.

Vedení radnice v rozporu se slibem, který dalo nájemníkům před devíti dny, odmítá prodej samostatných bytů přímo přednostně právě jim. Argumentuje tím, že všichni nájemníci nemusejí na nabídku odkupu přistoupit. „Zásada je nabízet celý vchod. Jak bychom řešili, kdyby městu zůstaly třeba dva byty?“ řekl místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.).

I o zásadě prodeje, kterou navrhne zastupitelům, má místostarosta jasno. „Čisté by to bylo obálkovou metodou, ale podle mne by to bylo nekorektní jednání,“ míní Cupal.

Slušné je podle něj nabídnout nájemníkům byty za dosud nejvyšší navrženou částku.

„Jestliže chcete prodat nemovitost, tak chcete nejvyšší cenu, a ta se nabídkami stabilizovala na pěti a půl milionech korun. Tuto cenu předáme znalecké komisi, jestli není spekulativní,“ přiblížil další kroky radnice Cupal.

Obyvatelé domu prozatím o změně názoru vedení města netuší. „Já jsem v šoku,“ vydechla mluvčí nájemníků z panelového domu Andrea Dittrichová. „Ještě před týdnem se dušovali a slibovali. Nejdřív nás donutili založit družstvo. My jsme všechny podmínky splnili, a oni couvli,“ postěžovala si Dittrichová.

Ceny bytů podle místostarosty Cupala ve městě stále rostou a je o ně velký zájem. „Pokud vydělíme celkovou sumu počtem bytových jednotek, jsme na částce kolem tří set tisíc korun za byt. To je stále daleko méně než tržní cena bytů. V Jeseníku se cena třípokojového bytu pohybuje mezi osmi sty až milionem sto tisíci korunami,“ uvedl místostarosta.

Rozhodnutí o dalším postupu je podle něj na zastupitelích. „Rozhodnou, zda dům za pět a půl milionu nabídneme přednostně družstvu Samet,“ dodal Cupal.

Družstvo sice nemá právní nárok na přednostní odkup, ale podle místostarosty chce město vůči nájemníkům jednat fér a proto při vyvěšení nabídky prodeje osloví jako první obyvatele panelového domu. Pokud nájemníci na odkup za podmínek města nepřistoupí, pak mají mít šanci další zájemci.

„Tohle měli v plánu už dříve. Ale pro důchodce je zvýšení ceny o dva miliony korun hodně. V sedmdesáti už půjčku nedostanou. Řada z nich nemá děti a nemají ani kam jít. Domovy důchodců tady nejsou,“ řekla Dittrichová.

Nájemníci se už obrátili o radu k právníkovi. Sepisují petici, kterou chtějí proti krokům radnice protestovat.

Pokud by byty koupil někdo jiný, nemusejí mít nájemníci strach, že přijdou o střechu nad hlavou. Nový majitel by převzal veškeré smlouvy a závazky.