„K odstranění všech čtyřiadvaceti stromů jsme zvolili víkend, kdy je v ulici minimální provoz. Harmonogram kácení je sestaven tak, aby nebyl ohrožen sobotní dopolední provoz obchodů, takže ulice bude po částech pro veřejnost zcela zavřená. O bezpečnost chodců se bude starat městská i republiková policie a také hasiči. Vzhledem k tomu, že se jedná o silné kmeny, jsou maximální bezpečnostní opatření na místě. Přenosné uzávěry budou přemísťovány podle potřeby,“ vysvětlil tajemník šumperského městského úřadu Petr Holub.

V dalších dnech pak budou dělníci odstraňovat pařezy a připravovat terén pro novou výsadbu. Tu bude tvořit šestatřicet kmenů lípy velkolisté, většinou se bude jednat o vzrostlé stromy, které časem dorostou do výšky 20 až 25 metrů. Průměr kmenů v době vysazení bude kolem 30 až 35 centimetrů.

„Na dodavatele stromů bude vypsána soutěž, lze ale předpokládat, že se bude jednat o firmu ze zahraničí. V České republice je obtížné najít školku s tak vzrostlými kmeny,“ dodal tajemník.

Termín zahájení obnovy stromořadí neohrozí odpůrce Aleš David ze Šumperku. Ten sice médiím zaslal návrh prohlášení původní aleje za památnou, tu ale radnice vůbec neobdržela.

„V poště se nic takového neobjevilo a pan David s námi ani nejednal. Radnice má všechna povolení k obnově aleje v souladu s legislativou,“ sdělil Petr Holub.