Investorská firma ujišťuje, že zápachu a kamionů se lidé v Temenici obávat nemusejí

Zařízení má stát v areálu bývalého školního statku v Temenici a jako zdroj pro výrobu bioplynu bude používat hnůj, seno a kukuřici produkované na farmě Jiřího Komárka. Ten hospodaří na pozemcích o rozloze tisíc hektarů v okolí Temenice.

Stanice využívá německý patent a funguje na principu rozkladu organické hmoty v šesti vzduchotěsných kontejnerech velikosti garáže. K nastartování procesu se používá hnůj obsahující potřebné bakterie, k němu se pak přidá seno či siláž z kukuřice. Rozkladem vzniká metan, který se spaluje v plynovém motoru a ten produkuje tepelnou a elektrickou energii. Temenická stanice má spotřebovat ročně osm až devět tisíc tun biomasy.

U lidí bydlících v Temenici vzbuzuje projekt obavy. „Mám strach, že nás bude obtěžovat zápach a že tu budou jezdit kamiony s materiálem. Po Temenici už koluje protestní petice,“ řekla zdejší obyvatelka Alena Jílková. Zástupci firmy se snaží obavy vyvrátit.

„Vlastní stanice žádný zápach produkovat nebude. Zápach, jaký tam kvůli skladování hnoje panuje teď, se naopak o osmdesát procent sníží. Teď skladuji hnůj vždycky půl roku na velkokapacitním hnojišti, po spuštění stanice se bude hnůj plynule spotřebovávat. Navíc ho bude podstatně méně, protože chov dobytka velmi zredukuji a zaměřím se na produkci sena a kukuřice. Odbyt budu mít předem zajištěn. Proto mě celý projekt tak zaujal,“ řekl Jiří Komárek. Spolu se zábřežskou firmou Trendex a šumperským Fortexem, který má stanici stavět, je farmář zakládajícím členem společnosti AVE PRO.

Zařízení má být velké asi jako prodejna Pennymarket a bude vestavěno do bývalého seníku. Stanice si vyžádá náklady 68 milionů korun, prodražují ji poplatky za patent. „Počítáme s návratností investice asi do jedenácti let. Pokud všechno půjde dobře, chceme začít stavět v srpnu a výrobu spustit koncem roku,“ řekl Josef Seidelglanc z firmy AVE Pro.

Společnost plánuje informativní schůzku s občany, aby jim záměr přiblížila. „Uspořádat ji ale chceme teprve ve chvíli, kdy bude hotový projekt a my požádáme o stavební povolení,“ řekl generální ředitel Fortexu Jiří Hovorka.