Stará radnice na rohu Masarykova náměstí by měla najít využití jako sdílená kancelář, takzvaný cowork, a vědecko-inovační laboratoř.

„Spolupráce mezi školami, ideálně vysokými, a podniky v regionu od živnostníků po velké průmyslové je důležité téma. Smyslem je vytvořit prostor, kde může tato spolupráce probíhat. Současně je trendem poslední doby vytváření otevřených kanceláří, takzvaných coworků. Lidé, kteří pracují z domu, si zde mohou zajistit prostor s kvalitním vybavením včetně připojení k internetu, kde může pracovat, kde budou moci vytvořit sídlo firmy,“ popsal záměr starosta Zábřehu František John.

Silnici I/35 u Mohelnice nahradí dálnice.
Nové silniční tahy na Šumpersku? Za pár let má být hotovo

Na spolupráci při zajištění vědecko-inovační činnosti se město domlouvá s mohelnickou firmou Hella a Univerzitou Palackého v Olomouci.

„Možnou spolupráci vidíme v několika odvětvích. Hodně se týkají dopravy, protože Zábřeh se profiluje jako křižovatka cest. Doprava souvisí i s geografickými informačními systémy, například katedra geoinformatiky Univerzity Palackého se nám nabízí jako vhodný partner,“ dodal František John.

Asi jediná možnost 

Rekonstrukce staré radnice však nebude zadarmo. Podle hrubých odhadů vyjde na 75 milionů korun. I pokud se městu podaří část nákladů pokrýt dotací, půjde maximálně o zhruba třicet milionů korun.

Náklady navíc zahrnují jen ty na rekonstrukci samotné radnice, nikoli domu Masarykovo náměstí 2. Ten s radnicí tvoří jeden celek ještě z dob, kdy zde fungoval městský úřad. Město uvažuje, že by v přízemí vznikly nebytové prostory, ve vyšších patrech pak byty na dlouhodobý nájem i krátkodobé ubytování.

Vizualizace nové podoby kulturního centra v Zábřehu. Dotace na něj ministerstvo "nepřikleplo".
Stěhování do kina, městský ples nebude. Kulturák v Zábřehu zavírá

Vybudování inovačního centra podpořili zastupitelé na svém posledním zasedání jednomyslně.

„Nejsem si jistý, jestli bude tak hustá síť inovačních center využita. Zmíněn byl Přerov, Olomouc, zázemí podnikatelského inovátoru chce budovat i Šumperk. Ačkoli jsem k tomu trochu skeptický, je to asi jediná možnost, jak s tím objektem něco udělat, abychom získali část finančních prostředků. Proto tento projektový úkol podpoříme,“ řekl před hlasováním opoziční zastupitel Petr Krmela.

Střední zdravotnická škola odstartovala prvním letošním plesem sezónu v prostějovském kulturáku. 25.2. 2022
Sezona plesů je tu, ale ubývá jich. VELKÝ PŘEHLED ze Šumperska a Jesenicka

Stará radnice hledá využití od roku 1991, kdy se z ní do blízkého zámku vystěhoval městský úřad. V roce 1993 byla v přízemí otevřena galerie. V budově radnice a sousedním domě, které tvoří jeden komplex, sídlily různé instituce: místní televize, cestovní kancelář nebo pojišťovna.

Postupně však chátrající prostory opouštěly. Definitivně stará radnice osiřela v roce 2019, kdy dožil kotel, který ji vytápěl. Skončit tak musela Galerie Tunklův dvorec.

Rekonstrukce Ulrichovy vily je první první částí zamýšlené revitalizace horní části bývalého továrního areálu v Loučné nad Desnou-Rejhoticích.
Loučná zažívá stavební boom. Místo továrny může vzniknout bydlení a služby

V Šumperku chystají cowork

Projekt inovačního centra řeší i v Šumperku. Prvním krokem má být zřízení coworkingového centra v jižním křídle Pavlínina dvora.

V coworkingové centrum by se mohl proměnit Kultibar. Prostor, který býval dříve hernou, je součástí Domu kultury. Aktuálně slouží jako místo malých kulturních akcí, setkávání a oslav.

Dům kultury v Šumperku potřebuje nutně rekonstrukci.
Velká rekonstrukce je daleko, šumperský kulturní dům i tak chystá změny

„Chceme podporovat podnikavost a v našem strategickém plánu je vytvoření inovačního centra. Ale s ohledem na finanční náročnost cíle považujeme za důležité nejprve ověřit, zda Inovační centrum Olomouckého kraje bude schopno provozovat v Šumperku cowork za finančně udržitelných podmínek,“ řekl na schůzce k záměru v polovině prosince šumperský místostarosta Karel Hošek.

Město je proto v kontaktu s krajským inovačním centrem a společně mluví o tom, za jakých podmínek by mohl cowork v Šumperku vzniknout. „Chceme si otestovat skutečnou poptávku pro vytvoření coworkingového centra v našem městě. Měla by to být pilotní fáze pro vznik inovačního hubu, jako jej mají v Přerově,“ podotkl Karel Hošek.