Video datované k 9. lednu zachycuje situaci na silnici ze Starého Města na Novou Seninku zhruba sto metrů před odbočkou na Stříbrnice. Posádka auta zachytila stádo jelenů běžící přes vozovku. Desítky zvířat se valily od Stříbrnic přes říčku Krupou, přeskočily svodidla a běžely do lesní stráně směrem na Kunčice.

Video v sobotu 17. února sdílela jedna z uživatelek sociální sítě Facebook. „Autorkou nejsem, přišlo mi přes WhatsApp. Úplně mě překvapuje, jakou strhlo lavinu zájmu i odporu. Těch zpráv, co jsem dostala, hlavně od myslivců. Nějaký chlap po mě chtěl souřadnice,“ uvedla žena.

Video do středečního odpoledne nasbíralo bezmála čtvrt milionu zhlédnutí. Ještě násobně více, jeden a půl milionu zhlédnutí, dosáhlo totéž video nasdílené o den později na facebookovém profilu regionální zpravodajského webu Šumperský rej.

Současná vlna zájmu není první. Video se na sítích objevilo už v lednu, kdy ho mezi sebou sdíleli zejména Staroměstští. Podle starosty Starého Města nejsou tak velká stáda v okolí nijak výjimečná.

„Staroměstsko bylo historicky vždy jednou z nejvyhlášenějších jelenářských oblastí, vysoká tu vždycky byla. Honitby u nás mají zemědělci, zvěř tak netrpí hladem, naopak je intenzivně přikrmována. V zimě se tak stahuje z hor dolů ke Starému Městu. Je přirozené, že se na zimu shlukuje do stád,“ řekl Lukáš Koreš.

Vyvrátil také spekulaci, že jeleni prchli z obory. Žádná totiž na Staroměstsku není. „Úsovsko (zemědělská společnost, pozn. red.) má jen přezimovací obůrku, kde se má zvěř na zimu stáhnout krmením a na jaře vypustit. Ale v takovém počasí se zvěř do přezimovací obůrky špatně nahání. Když není sníh a všude je dost trávy, nemá důvod do obůrky extra chodit,“ vysvětlil.

Stavy jelení zvěře na Staroměstsku jsou vysoké, stáda jako to zachycené na videu nejsou v tomto ročním období nenormální.

„Když se podívám z okna, vidím sto kusů na Družsteváku, sto kusů na Gregoru, tyhle počty vysoké tu bývaly přes zimu vždycky. Zvěř se z horských hřebenů stahuje ke Starému Městu. Není hloupá, nechce se brodit po pás ve sněhu, zvlášť když ji vlastníci honiteb krmí,“ uzavřel starosta Koreš.