„Je jasné, že nám lékárna chybí. Existovala tu odjakživa, docházeli do ní i lidé z okolních dědin. Žije tu spousta starých lidí, kteří teď musí jezdit pro léky dvanáct kilometrů do Hanušovic," řekl obyvatel domu stojícího naproti lékárně. Své jméno s ohledem na vztahy s jejím provozovatelem zveřejnit nechtěl.

Podle staršího muže začala staroměstská lékárna omezovat otevírací dobu loni na podzim, uzavřená je zhruba měsíc. Situace tak nutí Staroměstské k improvizaci. Několik nemocných dá například recepty dohromady a léčiva vyzvedne ten, kdo zrovna cestuje do Šumperku.

„Pro lidi, kteří nejsou mobilní, to asi obtíž je. Osobně chodím pro léky do Šumperku," poznamenal další senior, který v úterý 17. února po 16. hodině procházel staroměstským náměstím.

Problém se dostal i na půdu posledního zastupitelstva města. Provozovatel lékárny Petr Kokeš je totiž zároveň zastupitelem. V reakci na dotaz o budoucnosti lékárny popřel, že by plánoval její uzavření.

„Zatím bude krizový režim, který se bude řešit formou výdeje léků. Doufám, že bude fungovat už od pondělka. Jakmile vyřeším personální záležitosti, můžu slíbit, že lékárnu otevřu v původním rozsahu," ubezpečil Petr Kokeš.

Výdejny léků fungují na řadě míst v Česku. Lidé v nich dostanou potřebné preparáty, výdejny však nejsou vybaveny k výrobě léčivých přípravků.

Provozovatel staroměstské lékárny se podle svých slov dostal do krizové situace ze dne na den. Řekl, že jeho podnikání ovlivnila i praxe lékárenských řetězců. Ve staroměstské lékárně v poslední době výrazně klesl obrat.

Podle lékárníka by nebylo řešením ani to, kdyby dočasně uzavřel nedávno zřízenou pobočku v Hanušovicích ve prospěch staroměstské provozovny.

„Lékárna v Hanušovicích má několikanásobně silnější obrat. Staroměstská mi bohužel na velké faktury nevydělá," konstatoval Petr Kokeš.

Lidé na Hanušovicku musejí pro antibiotika, kapky či vitamíny často cestovat řadu kilometrů. V regionu lze léčebné preparáty zakoupit jen na čtyřech místech: na dvou v Hanušovicích, po jednom ve Starém Městě a Jindřichově.