„Občané v loňském roce ocenili možnost cestovat vlakovými spoji RegioJet, stanice Zábřeh na Moravě je nástupní stanicí pro občany z rozsáhlého regionu měst Šumperk, Jeseník, Zábřeh Mohelnice a mnoha dalších obcí. Dovolujeme si vás požádat o zvážení možnosti opětovného zastavování dalších spojů v této stanici," uvedl v dopise starosta Zdeněk Brož. Znění dopisu na svém lednovém zasedání odsouhlasili zastupitelé.

V železniční stanici Zábřeh od prosince zastavují dva žluté vlaky RegioJet IC1000 a IC1017. Vlak IC 1000 ve směru z Třince do Prahy s odjezdem ze Zábřehu na Moravě nabírá pasažéry ve všední dny v 6.25 hodin, v do Prahy přijíždí v 8:33 hodin. V Zábřehu staví také spoj IC IC1017 v opačném směru s odjezdem z Prahy v 19.12 hodin, který do Zábřehu přijíždí ve 21.10 hodin a pokračuje ve směru na Olomouc, Ostravu a Třinec. Zastávky zmíněných spojů v Zábřehu původně v plánu nebyly, jsou kompromisem po jednání, které loni na podzim vyvolalo vedení města Zábřeh.

Cestování vlaky společnosti RegioJet si lidé vesměs pochvalovali. „S rychlíky Českých drah je kultura cestování v RegioJetu nesrovnatelná. Vagóny jsou čisté, není přetopeno nebo naopak chladno a člověk má jistotu, že cestu do Prahy neprostojí v uličce," řekla Jana Plávková ze Šumperku, která do Prahy cestuje několikrát za měsíc.

Zda v budoucnu přece jen v Zábřehu zastaví více žlutých vlaků, není jisté. Podle mluvčího společnosti RegioJet Aleše Ondrůje se jedná o poměrně značný technický problém, trať směrem na Prahu je totiž přetížená.

„Společnost RegioJet má vždy zájem o zachování vazeb na zákazníky na trzích, kde působí. Jsme si vědomi, že stanice Zábřeh je pro nás atraktivní. Sestavování nového jízdního řádu je ale vždy kompromisem mezi obchodní politikou jednotlivých dopravců, kapacitou dopravní cesty, provozními hledisky a řadou dalších faktorů. Snažíme se o maximum, abychom zákazníkům vyšli vstříc. Není vyloučeno, že v budoucnu stanici Zábřeh opět do jízdních řádů zahrneme," komentoval mluvčí společnosti RegioJet Aleš Ondrůj.

Dodal, že letos je kapacita železniční dopravní cesty mezi Prahou a Ostravou kvůli příchodu dalších dopravců vytížena více než v předchozích letech. RegioJet se přitom snaží zachovat minimální dojezdovou dobu mezi Ostravou a Prahou, kterou příští rok mohou negativně ovlivnit také stavební práce na trati před Prahou.

Společnost RegioJet začala na trati z Prahy do Ostravy jezdit předloni v září. Na trati konkuruje vlakům Českých drah a nově i firmě Leo Express. Černozlaté vlaky Leo Express stanicí Zábřeh na Moravě projíždějí bez zastavení.