Co byla první změna, kterou jste na radnici udělal?
Můj předchůdce ve funkci byl velmi dobrým starostou, takže nemám potřebu něco hned po svém příchodu měnit. Úřad funguje velice dobře. Nějaké nápady v hlavě mám, ale je to spíše otázka času, ne nějaké okamžité změny. Pro tu není důvod.

Vizitka Václava HamplaVáclavu Hamplovi je čtyřiačtyřicet let a v Dubicku žije od šesti roků. Je ženatý,
má čtyři děti. Tři z nich chodí
do školy, nejmladší se stane školákem na podzim. Vystudoval křesťanskou výchovu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Před nástupem do funkce starosty pracoval jako obchodní zástupce společnosti Výtahy Tempír s.r.o. Mezi jeho koníčky patří sport a fotografování. Volný čas tráví nejraději s rodinou.

Jakou osobní věc jste si do kanceláře přinesl?
Zatím žádnou, ale jedna věc se už tvoří. Jsem věřící, takže si chci dát do kanceláře kříž, který pro mě vyřeže zdejší řezbářka Anna Kolčavová.

Jak se na vaše rozhodnutí stát se starostou dívá rodina? Nechybíte jim občas doma?
Řešil jsem to s manželkou už chvíli před volbami a byli jsme v tom zajedno. Předtím jsem měl tak náročnou práci, že časově je to tak nastejno jako předtím.

Které investiční akce obec v nejbližší době čekají?
Řešíme teď projekčně přestavbu Katolického domu na komunitní bydlení pro seniory. Bude ale záležet, zda vyjde žádost o dotace. Spolupracujeme na tom s církví, která je majitelem Katolického domu. Obec zajistí projektovou dokumentaci, investičně by to mělo jít přes církev a přidělování bytů už zase bude záležitostí obce.

Jak je Katolický dům využívaný v současnosti a jaká by měla být podoba zamýšleného komunitního bydlení?
V současnosti je tam pronajatý jeden prostor, kde paní Věra Štanclová nabízí rehabilitace, ale z většiny je objekt prázdný. Je tam i kinosál, který ale dopadl tak, jak asi většina kinosálů v obcích. Podle studie by tady mělo vzniknout dvanáct bytů. Vše je limitované maximální obytnou plochou, která může být do pětačtyřiceti metrů čtverečních. Jelikož je to komunitní bydlení, bude součástí také prostor pro společné setkávání. Podmínkou přidělení bytu bude věk nad šedesát let.

grafika.Kolik by měla přestavba domu stát a kdy by měla začít?
Zatím jsme jen ve fázi studie, ale velmi hrubý odhad je přibližně sedm až osm milionů korun. Může se samozřejmě ale změnit. Program na podporu tohoto typu bydlení je letos nový, uzavírat se bude ve druhém kvartálu. Pak musí proběhnout veřejná soutěž na zhotovitele. Pokud vše půjde dobře, mohli bychom začít stavět v závěru letošního roku a případně využít nižších cen stavebních prací přes zimu. Dokončeno by to mohlo být v roce 2016.

Jaké další aktuální věci nyní řešíte?
V závěru loňského roku jsme prodávali stavební pozemky v lokalitě Na Tvrzi II. Teď nás čeká budování potřebné infrastruktury, tedy splaškové i dešťové kanalizace, přípojek plynu a vody, vybudování veřejného osvětlení, komunikace, obecního rozhlasu a rádi bychom sem nějakým způsobem dovedli také internet.

Kolik tam bude stavebních parcel?
Na tomto nově otevíraném stavebním obvodu je projektovaných dvaadvacet stavebních míst. Stavět by se tam mohlo začít v závěru letošního roku.

Plánujete budování cyklostezky do sousedních Bohuslavic. V jaké fázi jsou nyní přípravy?
Z Dubicka na Bohuslavice jezdí hodně kamionů, které míří z Uničova do Mohelnice. Protože neprojedou v Mohelnici podjezdem pod železniční tratí, tak to objíždějí a zkracují si to tudy. Pro cyklisty je to tedy nepříjemné a někdy i nebezpečné.
Cyklostezka by neměla kopírovat silnici. Povede před biocentrem Hosena a napojí se na můstek, který je před Bohuslavicemi a vede do vesnice. Nyní se cyklostezka projektuje. Pak budeme žádat o dotaci, záleží, kdy bude vyhlášený dotační titul. Samotná stavba je pak otázkou nejdříve roku 2016.

Předloni jste opravili sokolovnu, zvenku dostala zbrusu nový kabát. Pokračují ještě práce i uvnitř?
Nyní se ještě dodělávala oprava sociálních zařízení, aby byla hotová před plesovou sezonou. Hotové je částečné zateplení z jedné strany, oprava velkého sálu včetně nové podlahy. Letos bude dokončeno zateplení celé budovy.

Mnoho obcí nyní řeší nový zákon o odpadech, který nařizuje třídění bioodpadu a kovů. Dubicko má už dlouho propracovaný systém třídění odpadů, takže tyto problémy nemá. Můžete popsat, jak funguje?
Máme v obci dvě sběrná místa s kontejnery. Třídíme papír, železo, bílé a barevné sklo, tetrapaky, zvlášť se dávají PET lahve a odděleně od nich ostatní plasty, máme i kontejner na oblečení, na popel a pak na komunální odpad. Ve sběrném dvoře se pak vše dotřiďuje. Třídění na jednotlivé složky má ekonomický efekt, a to jak pro obec, tak pro občany. I díky tomu můžeme držet poplatek za likvidaci odpadů na třech stech korunách na osobu a rok.