Ve volbách do patnáctičlenného zastupitelstva obdržela nevíce hlasů - šest - kandidátka Změna pro Lipovou vedená bývalým místostarostou. Pět mandátů získal blok exstarosty Žmolíka, čtyři bývalá opozice. „S nově zvoleným starostou panem Šantrůčkem jsme byli v minulosti soupeři. S bývalým místostarostou jsme nenašli společnou řeč, s novým starostou jsem společnou řeč našel, ukázalo se, že bych mohl kandidovat i do rady. Doufám, že i jako radní budu moci navrhovat investiční politiku obce,“ okomentoval průběh povolebních vyjednávání Lubomír Žmolík.

Radním Lipové-lázní se stal v roce 1990, starostou byl nepřetržitě od roku 1994. „Když ve čtyřiadevadesátém přišly volby, pracoval jsem u stavební firmy. A protože mě lákala možnost v obci investovat a rekonstruovat, řekl jsem si  'stavařina jako stavařina' a pustil jsem se do politiky. Ale ona to nebyla politika, ale hlavně investiční činnost, která mě bavila,“ říká dnes již bývalý starosta.

Starosta Mikulovic Roman Šťastný.
Obce na Šumpersku a Jesenicku volí starosty. Přinášíme první známá jména

Lubomír Žmolík není lipovský rodák. Do obce v údolí řeky Staříče se přestěhoval v roce 1983 z Luhačovic. „Lipová tehdy byla škaredé zakouřené místo. Všichni tu topili uhlím, protože spousta lidí pracovala na dráze a dostávala ho jako deputát. Ze všech komínů se tu kouřilo jako o život. Jedna z prvních věcí, kterou jsem začal realizovat, byla plynofikace obce. V Lipové se tím zásadně změnilo ovzduší. Najednou byla místo zakouřené dědiny čistou vesnicí uprostřed přírody,“ vzpomíná.

V roce 1997 přišly povodně, které v Lipové napáchaly škody za 63 milionů korun. Nutné bylo obnovit poškozené silnice, vodovody, kanalizace. Následně se samospráva pustila do obnovy obecního majetku. „Razili jsme heslo, že pokud chceme, aby lidé začali opravovat své domy a fasády na nich, obec musí jít příkladem,“ popisuje Lubomír Žmolík.

V Lipové tak začali budovat obecní byty, postavili dům s pečovatelskou službou, sportovní kabiny, opravili Národní dům či obecní úřad.

Lipová-lázně - střed obce s řekou Staříč.
Jak se žije v obci Lipová-lázně? Pojďte na návštěvu

Jak se za bezmála třicet let výrazně změnila podoba obce, tak se značně proměnila i starostenská práce. „V devadesátých letech ještě nebylo starostování svázáno mnoha předpisy, bylo podstatně volnější. Jako starosta jsem mohl snáze určovat trend, kterým se budeme ubírat. Jak se časem po republice objevovaly různé problémy například s dotacemi, postupně se zpřísňovaly zákony a nařízení až do současnosti, kdy starosta, byť má odpovědnost, je svázán množstvím předpisů a legislativy. Bez toho, aby mu něco schválilo zastupitelstvo nebo rada, nemůže nic,“ porovnává Lubomír Žmolík.

Starostové jsou v očích mnoha obyvatel svých měst a vesnic odpovědní za vše. Ať se jedná o výpadek v elektrické rozvodné síti nebo o díry na krajské silnici. „Je to pravda. Lidé si ve starostovi ztělesňují člověka, který musí všechno řešit. Od toho je přece starosta, aby se staral. Vyžadují, aby řešil i věci, které řešit není schopen, nebo k tomu nemá kompetenci,“ potvrzuje lipovský exstarosta.

S ODS v dobrém i ve zlém

Zatímco řada politiků během své kariéry mění politickou příslušnost, Lubomír Žmolík od nástupu do funkce čela Lipové zůstává věrný ODS. I v dobách, kdy se zdálo, že tato strana směřuje do bezvýznamnosti.

Ustavující zastupitelstvo v Jeseníku. Starostka Zdeňka Blišťanová a místostarosta Václav Urban.
Starostkou Jeseníku zůstává Blišťanová, diskutovalo se okolo uvolněného radního

„Rozhodl jsem se, že nebudu převlékat kabát. Vždycky jsem kandidoval za ODS, i v dobách, kdy po aféře s Nečasem byla skoro nevolitelná. Ani v letošních volbách jsem nechtěl, abychom se jmenovali Společně nebo Lipová srdcem. Nestál jsem o to, aby mě lidé hodnotili podle politického trika, ale podle vykonané práce. Což dělali. Je pravda, že mi před volbami spousta lidí říkala, že jsou schopni mi dát hlas, ale ODS je pro ně nevolitelná. Nechci říkat, že za můj neúspěch může politika ODS, ale malý podíl na tom je. Vždycky jsme ve volbách jako ODS získali minimálně čtyři mandáty. Letos jeden mandát chyběl a myslím, že to byl důsledek kandidatury za ODS,“ uvažuje muž, který za tři měsíce oslaví dvaašedesáté narozeniny.

Kam má namířeno po čtvrt století ve veřejné funkci? „Do důchodu mám ještě dva a půl roku. Požádal jsem si o předdůchod, uvidím, co přinese čas. V tuto chvíli nemám žádnou práci, krom toho, že jsem jednatelem obecních lesů a mám živnostenský list na poskytování ubytování. Počkám, třeba ještě přijde nějaká výzva,“ uzavírá Lubomír Žmolík.