S návrhem na odvolání starosty přišel Jiří Hanák z Nezávislých. Jeho návrh vzápětí podpořila největší kritička současného vedení města a lídr Nezavislých Jana Zwyrtek Hamplová.

„Vedení města ztratilo většinu v zastupitelstvu, dva a půl roku se neřeší důležité věci, které nad námi visí jako Damoklův meč, a to další osud investice do kanalizace s Vodohospodářskými zařízeními a odvoz odpadu ze skládky v Líšnici. Přitom jde o miliony korun," kritizovala Jana Zwyrtek Hamplová.

Antonín Navrátil po jednání Šumperskému a jesenickému deníku přiznal, že počítal s tím, že opozici návrh na jeho odvolání vyjde. Vyjádřil to i ve své řeči před hlasováním. „Pokud budu odvolán z funkce starosty, budu dál pracovat jako řadový zastupitel. Nebudu dělat obstrukce a budu hlasovat pro to, aby město fungovalo," sdělil.

Vypočítal také, co vše se za jeho vedení radnice podařilo. „Město je v situaci, kdy kleslo jeho úvěrové zatížení o dvacet milionů korun, loni jsme investovali sedmdesát milionů, zajistili jsme občanům tolik kulturních akcí, jako nikdy předtím," uvedl starosta.

Návrh na jeho odvolání byl vyústěním několikatýdenních vyjednávání o budoucí podobě většinové koalice, která by se ujala vedení města. Jednání začala po minulém zasedání zastupitelstva. Na něm opoziční návrh na další postup při řešení problémů v Mohelnickém kulturním centru, kde se z trezoru ztratilo sto tisíc korun, podpořili i někteří koaliční zastupitelé.

Při vyjednávání byla ve hře i velká koalice mezi stranami, které jsou nyní ve vedení města, a opozicí v čele s Nezávislými. Jednání ale ztroskotala na obsazení křesel v radě města a postu místostarosty. Nezávislí poté oznámili, že už nebudou vyjednávat se starostovou TOP 09.

„Minulé dva týdny jsme nejednali se stranami, ale komunikovali jsme se zastupiteli napříč politickým spektrem. Měli jsme příslib, že náš návrh na změny ve vedení města podpoří dostatečný počet zastupitelů. Nejprve ale bylo nutné odvolat současného starostu. Bohužel k tomuto prvnímu kroku někteří kolegové odvahu nenašli. Ani se nedivím, zastupitelé byli v poslední době pod ohromným tlakem. Jeden z nich váhal do poslední chvíle," komentovala výsledek hlasování Jana Zwyrtek Hamplová.

Právě ona se měla stát novou starostkou města, jak potvrdila Šumperskému a jesenickému deníku. „Vedení města jsem se měla ujmout já jako krizová manažerka. Místostarostou měl být Oldřich Klemš z KDU-ČSL s tím, že vzhledem k mému náročnému povolání bychom si vyměnili role poté, co by se podařilo situaci na úřadu stabilizovat," prozradila okolnosti zákulisní dohody Jana Zwyrtek Hamplová.

Zastupitelstvo je v současnosti rozdělené na dva nesmiřitelné tábory, z nichž ani jeden nemá jistou většinu. Tu se nepodařilo vyjednat ani starostovi Antonínu Navrátilovi.

„Jednali jsme s Nezávislými, nabízeli jim tři křesla v radě i post místostarosty, ale náš návrh nebyl přijat. Přiznám se, že mě v současné chvíli konkrétní řešení této patové situace nenapadá," řekl krátce po jednání starosta Navrátil.

Opozice už potvrdila, že půjde současnému vedení tvrdě po krku. „V důležitých finančních otázkách či rozpočtových změnách s naší podporou nemohou počítat. Podotýkám, že to není o žádných obstrukcích, ale trvám na tom, že vedení města neřeší vážné věci a průšvihy bagatelizuje. Musíme doufat a čekat, až další kolegové pochopí, že takto to dál nejde," konstatovala Hamplová.

Jednání skončilo s předstihem, zastupitelů už zbylo málo

Odvolat starostu Mohelnice Antonína Navrátila z funkce se 27. února neúspěšně pokusili opoziční zastupitelé z řad Nezávislých. Návrh na odvolání přednesl Jiří Hanák, Navrátilovou nástupkyní ve funkci se měla stát Jana Zwyrtek Hamplová.Téměř třicet bodů, včetně několika „restů", které už několik měsíců odkládají, měli projednat mohelničtí zastupitelé na zasedání, které se konalo ve středu 27. února. To navíc začínalo oproti zvyklostem o hodinu později, takže se mělo podle plánu jednat až do půlnoci.

Ani tentokrát se ale nepodařilo všechny body projednat. Zastupitelé postupně s omluvami odcházeli. Když se krátce po třiadvacáté hodině zvedly k odchodu i Martina Jeřábková a Miroslava Laštůvková (obě Nezávislí), klesl počet zastupitelů pod minimální hranici jedenácti.

Ještě předtím se starosta Antonín Navrátil (TOP 09) pokusil nechat hlasovat o ukončení zasedání, ale marně. Obě zastupitelky už nehlasovaly. „Jde o jasnou obstrukci ze strany opozice," komentoval to starosta Antonín Navrátil.

Jednání tedy musel pouze přerušit, což je rozdíl. Pokud by bylo zasedání ukončeno, zbývající čtyři body se mohly přesunout na příští řádné zasedání. Jelikož ale bylo jen přerušeno, musí podle zákona starosta do sedmi dnů svolat nové zasedání. Oznámení pak musí sedm dní viset na úřední desce.

Starosta tak učinil hned ve čtvrtek 28. února a svolal zastupitelstvo na pátek 8. března.