Radim Sršeň bude mít na ministerstvu na starosti evropské záležitosti, problematiku související s předsednictvím Česka v Radě Evropské unie, koordinaci Integrovaného regionálního operačního programu, národní dotační tituly, problematiku venkova nebo přeshraniční spolupráci.

„S Ivanem Bartošem (ministrem pro místní rozvoj, pozn. red.) jsem měl dvě schůzky. Na té druhé přišel se soupisem, který předčil mé očekávání. To mě přesvědčilo, že jsem schopen tady udělat kus práce pro samosprávy, náš kraj i celou Českou republiku. Je to poměrně široký záběr oblastí, kterými se významně zabývám,“ popsal Radim Sršeň, proč se rozhodl nabídku přijmout.

Starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová
Jeseník škrtl čtyři zastupitele. Ubývá mu obyvatel, ušetří čtvrt milionu

Jeho kompetence

Radim Sršeň bude takzvaným politickým náměstkem. Ti mohou být na každém ministerstvu maximálně dva a zastupují některou z vládních stran. Úkoly ve svěřené kompetenci řeší s náměstky pro jednotlivé sekce resortu, ale například i samosprávami. Ministry mohou zastupovat na schůzi vlády, jednání komise nebo výboru Poslanecké sněmovny či Senátu.

Na kraji končí, starostou zůstává

Radim Sršeň zároveň končí jako krajský radní a zastupitel. Jednak z časových důvodů, zákon navíc konstatuje, že post krajského zastupitele je neslučitelná s funkcí vykonávanou na ministerstvu.

„Zůstávám jako neuvolněný starosta obce. Chci kandidovat ve volbách a pokud mi lidé dají důvěru, tak i pokračovat dál. Na kraji končím, ale jsem připraven nadále pomáhat v přípravě evropských projektů a podobně,“ dodal Radim Sršeň.

Dolní Studénky
Jak se žije v Dolních Studénkách? Pojďte na návštěvu

Radim Sršeň je v poslední době druhým zástupce Šumperska v nejvyšších státních orgánech. Poslancem byl na podzim zvolen šumperský radní Michael Kohajda.