Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Úsova: Potřebovali bychom nová stavební místa

Úsov – Historie Úsova je neodmyslitelně spjata se zdejším hradem a později zámkem. První zmínka o něm se vztahuje už k roku 1260. Právě tato dominanta městečka je dnes také důvodem, proč sem míří zástupy turistů.

12.8.2013 8
SDÍLEJ:

Starosta Úsova Jiří Holouš.Foto: MÚ Úsov

Ti mohou navštívit na zámku lovecko-lesnické muzeum a muzeum lesnického školství ve staré škole, expozici Hádanky pánů z Vlašimi, ale také synagogu s muzejní expozicí nebo starý židovský hřbitov

Úsov patří k nejmenším městům v republice. Podle údajů Českého statistického úřadu zde k 1. lednu letošního roku žilo necelých 1250 obyvatel.

Seriál Deníku STAROSTI NAŠICH STAROSTŮ

„Pro zvýšení počtu obyvatel bychom potřebovali nová stavební místa, ale v tom nám brání elektrické vedení, které vede v těsné blízkosti obytných domů ze všech stran našeho města," říká v rozhovoru pro Šumperský a jesenický deník starosta Úsova Jiří Holouš.

Kdybyste měl jmenovat nejdůležitější věc, jež teď ve městě máte vykonat, která by to byla?
Dokončit rekonstrukci chodníku a komunikace ve Školní ulici, na kterou jsme nedosáhli na dotace z Olomouckého kraje, a proto jsme museli upustit od druhé části výstavby chodníku kolem mateřské školy ke školní jídelně.

Co považujte za největší úspěch vašeho města, kterého se letos podařilo dosáhnout?
V letošním roce jsme dokončili výstavbu splaškové kanalizace, čističky odpadních vod a podařilo se nám získat dotace na revitalizaci náměstí, která proběhne v příštím roce.

Co je podle vás největším problémem vašeho současného starostování?
Nesmyslná byrokracie, která místo toho, aby se snižovala, tak rok od roku narůstá. Složité přerozdělování dotací, které nás stojí zbytečné finance.

Straší vás odliv obyvatel do velkých měst a aglomerací? Máte možnost jako starostové s tím vůbec něco udělat?
V našem městě se v posledních letech počet obyvatel stabilizoval. Pro zvýšení počtu obyvatel bychom potřebovali nová stavební místa, ale v tom nám brání elektrické vedení, které vede v těsné blízkosti obytných domů ze všech stran našeho města. Za jeho přeložení požaduje ČEZ  pro náš rozpočet nemožné částky. Další věcí, která by nám pomohla s rozvojem města a se zlepšením pracovních příležitostí, je vybudování nadjezdu přes železniční trať v Mohelnici.

Kdybyste získal do rozpočtu sto milionů korun, jak byste s těmito penězi naložil?
Splatil bych úvěry, aby město nemělo žádné dluhy, postavil penzion pro seniory, vybudoval stavební místa, postavil novou požární zbrojnici a podpořil drobné podnikatele.

Zkuste vyjmenovat tři důvody, proč se právě ve vašem městě dobře žije?
Naše město se nachází mezi posledními kopci před rovinatou Hanou v těsném sousedství Litovelského Pomoraví. Máme celkem dobrou dostupnost pracovních příležitostí v Mohelnici i v Uničově. Úsov je turisticky zajímavým cílem nejenom známým zámkem s lovecko - lesnickou expozicí, ale nachází se zde krásně zrekonstruovaná synagoga, jeden z největších židovských hřbitovů, kaple svatého Rocha, u které se pořádá v srpnu každoroční Úsovká pouť, a spoustu dalších drobných památek.

Kdybyste si mohl vybrat nějaké místo na světě, kde byste chtěl žít, a nesmělo by to být vaše město, kde by to bylo?
Všude na světě se najdou krásná místa, kde se dá spokojeně žít, ale Morava je jen jedna.

Autor: Michal Krestýn

12.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Ilustrační foto

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Škola v Jeseníku začala učit polštinu. Zájem je velký

Ze dvou stran jej obklopuje Polsko, přesto se žáci z Jesenicka neměli možnost jazyk svých sousedů naučit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení