Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Žulové: Chci znovu otevřít téma obchvatu

Žulová - Čtyři měsíce po nástupu do funkce má nový starosta Žulové plno práce. V městečku s dvanácti stovkami obyvatel chybí od loňského podzimu přechody, palčivě se objevil problém hotelu Vesmír. Žulová též připravuje velkou investici v podobě stavby kanalizace a čistírny odpadních vod. Tato i další témata Deník rozebral v rozhovoru se starostou města Žulová Radkem Trsťanem.

13.3.2015
SDÍLEJ:

Starosta Žulové Radek Trsťan.Foto: DENÍK/Petr Krňávek

Loni na podzim rozhodl kraj o zrušení přechodů přes silnici první třídy v Žulové. Ze šesti nezbyl ani jediný.
Stát nám přechody zrušil. Je pravda, že nás v roce 2010 policie informovala, že přechody nesplňují normy. Ale norma říká, že přechody musí splňovat parametry na nových, potažmo rekonstruovaných komunikacích. V Žulové paradoxně silnice první třídy nesplňuje žádné parametry jako je šířka či dělicí pruh. Z šesti přechodů bude možné obnovit tři.

grafika.Kde se budou nacházet?
Povolili nám jej u komerční budovy, další je naplánovaný naproti zábradlí u nově vybudovaných schodů. Na tento přechod by měla navazovat lávka přes potok, aby děti jdoucí od autobusu do školy vůbec nemusely vyjma přechodu vstupovat na komunikaci. Z autobusu půjdou na mostek, přes přechod a po schodech vyjdou přímo ke škole. Poslední přechod je naplánován u autobusové zastávky u stavebnin.

Kolik bude stavba přechodů stát?
Požádali jsme o dotaci Olomoucký kraj, který tyto akce dotuje maximálně padesáti procenty, ovšem pouze stavební náklady. I kdybychom padesátiprocentní dotaci získali, bude to městskou pokladnu stát zhruba milion tři sta tisíc korun. Což jsou peníze, které bychom mohli použít úplně na něco jiného. Například musíme řešit havarijní stav opěrné zdi u silnice první třídy, která se začíná rozpadat. Do toho vznikla nepříjemná situace s bývalým hotelem Vesmír.

Radek TrsťanVystudoval jako geolog a důlní měřič. V období socialismu pracoval v Rudných dolech jako geodet, poté jako mistr na stavbě. V roce 1991 si našel zaměstnání u celní správy, pracoval na hraničním přechodu v Bílém Potoce. Po vstupu do Evropské unie přešel na finanční úřad v Jeseníku. Ve státní správě byl zaměstnán 24 let. V zastupitelstvu města Žulová působil čtyři volební období jako zastupitel, od loňska je starostou. Je mu 49 let.

O co v tomto případě jde?
Je to budova na náměstí s třemi patry ubytovacích jednotek. Jednota Zábřeh jej prodává za tři miliony korun. Máme informace o tom, že o něj má zájem člověk z Českého Těšína, který tam chce udělat ubytovnu. Jednota s námi na jednu stranu chce spolupracovat, ubytovnu tam nechce. Protože v tu chvíli by skončil obchod pod ní, to garantuji. Na druhou stranu akcionáři chtějí bohužel budovu prodat za nejvyšší sumu. Snažíme se dojednat lepší cenu. Kdybychom v Žulové jako vedení města dopustili vznik ubytovny, nikdo nám to neodpustí.

Vaší prioritou je získat hotel do vlastnictví. Kde na to vezmete peníze?
Buď z rozpočtu, ale pak zbyde méně finančních prostředků na další věci. Přemýšlel jsem i o veřejné sbírce občanů, třeba by někdo peníze dal. Z bývalého hotelu by pak mohl vzniknout třeba nějaký penzionek, jedno patro by mohlo sloužit jako garsoniéry pro mladé rodiny, další pro seniory.

Ubytovací kapacity pro turisty přitom v Žulové docela chybí.
Přesně tak. Existují soukromníci, kteří ubytovávají ve svých domech, ale je jich málo. Když jsme řešili situaci, že měl přijet zájezd, nebylo jej v Žulové kde ubytovat. Nemáme ani žádné volné pokoje či byt jako náhradní ubytování pro případ, že někdo vyhoří.

V minulosti se hovořilo o obchvatu Žulové, který by měl z města vyvést tranzitní dopravu. Kudy by měl vést?
Investičně nejlevnější verze obchvatu by začínala před benzinovou pumpu v Žulové, kde by se silnice stočila doleva. Pak by vedl údolíčkem přes most. Zpátky by se na stávající silnici první třídy napojoval ve Skorošicích směrem na Bergov. Nyní jsou na dvou kilometrech silnice přes Žulovou a Skorošice čtyři kopce. Když tu napadne trochu sněhu, nákladní auta je ucpou. To by se ochvatem vyřešilo. Také by tu podstatně ubyla hustota provozu. Obchvat je zanesený v územním plánu jak Olomouckého kraje, tak v územním plánu Žulové a okolí. Teď by to chtělo šikovného lobbistu, který by jeho stavbu protlačil nahoře. Otázku obchvatu chci znovu otevřít, Žulové by hodně pomohl.

Žulová plánuje stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod. Jak daleko jste s přípravou?
Máme zpracovanou projektovou dokumentaci pro územní řízení včetně stavebního povolení. Už v této fázi to stálo tři čtvrtě milionu korun. Je to citlivá věc, protože vybudování kanalizace bude znamenat okamžité zdražení vody a stočného. Kanalizaci je ale nutné postavit. Když bychom se na to vykašlali, za pět let dotační peníze nebudou a z vlastních zdrojů nejsme schopni tuto věc zafinancovat. Žádná norma nám neříká, že musíme kanalizaci mít, ale musíme vypouštět čistou odpadní vodu. Což se nyní ideálně neděje.

Kolik by mělo vybudování kanalizace stát?
Akce je za zhruba osmdesát milionů korun. Dotace činí sedmdesát pět až osmdesát procent, což není málo, ale ani úplně moc. Kdybychom měli dát dvacet pět procent, pořád je to nějakých dvacet milionů korun z rozpočtu města.

Žulová má velký potenciál v turistickém ruchu. Ve vedlejší obci existují Rychlebské stezky. Budete činit kroky pro rozvoj cestovního ruchu?
Stezky jako takové máme v plánu budovat. Do budoucna se většímu rozvoji cestovního ruchu určitě nebráníme, nyní ale řešíme problémy, které nás aktuálně tíží.

Autor: Petr Krňávek

13.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Nehoda na Mohelnickém kopci
4

V mlze se na Mohelničáku srazily dva kamiony

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Na učilišti v Horních Heřmanicích začínají mladí lidé pronikat do tajů včelařství. Střední škola gastronomie a farmářství je jedinou v kraji a jednou z mála v republice, která tento obor vyučuje. Na nové zaměření láká i sportovní obor gymnázia v Jeseníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení