„Zastupitelé podávají na bývalého starostu Bohumila Poulíčka a bývalou účetní Vlastu Zichovou trestní oznámení pro podezření z neoprávněného hospodaření s veřejnými prostředky, pro zneužití pravomoci veřejného činitele a pro maření úředního rozhodnutí,“ shrnula místostarostka Milena Kamená (nez.) pověřená řízením obce výsledek několikahodinové bouřlivé debaty zastupitelstva. Představitelé vesnice se totiž dozvěděli výsledek auditu, který prokázal značné rozdíly v hospodaření obce. Mimo jiné je Kamená informovala o tom, že starosta usedal za volant vozu, přestože mu byl odebrán řidičský průkaz.

Podle auditu Poulíček s pomocí své švagrové a s tichým mlčením zastupitelů, kteří mu slepě důvěřovali, obec několik let okrádal. Během svého působení ve vedení obce si přilepšil o čtvrt milionu korun. „Na odměnách si za rok 2002 nechal vyplatit jednapadesát a devětašedesát tisíc korun a v roce 2004 dokonce 129 tisíc korun. Za služební cesty si neoprávněně vyúčtoval přes tři tisíce korun, za dovolenou si nad rámec daný zákonem vyplatil přes deset tisíc korun. Nechal si zastupitelstvem odsouhlasit dar, ale nikde v zápise nebylo konkrétně uvedené, co je to za dar a v jaké výši. Kontrola zjistila, že si vyplatil 29 600 korun,“ shrnula hříchy odvolaného starosty Milena Kamená. „Ze zákona je dané, kolik má mít starosta mzdu. Nevím, kdo mu ji psal, ale měsíčně činil rozdíl pět až deset tisíc korun,“ přiblížila situaci na obci ekonomka Petra Schusterová a přilila tím oleje do ohně. Tato informace vyvolala pořádnou bouři. „Na co jste tady celé roky byli? Abyste seděli a pili kafe? Byl tady kontrolní orgán a nic nezjistil?“ zlobil se občan Kobylé Slávek Boško.

Odpověď chtěl hlavně po Blaženě Richtrové, která seděla i v minulém zastupitelstvu ve finančním výboru. „Schvalovaly se odměny, ne částky. Já si byla jistá, že je to dané zákonem. Já se neptala, jaký má plat. Kdo chce ošidit, ví, jak na to,“ ukázala Richtrová princip fungování předchozího zastupitelstva. Vyjádření Vlasty Zichové se nám přes opakované pokusy sehnat nepodařilo. Bohumil Poulíček, kterého zastupitelé odvolali 12. března pro podezření z finančních machinací, je v současné době na zahraniční dovolené. Při telefonickém rozhovoru i nadále trval na své nevině. „Pokud mají zastupitelé jako jediný volební bod programu zničit mě, udělají pro to vše. Všechno procházelo zastupitelstvem,“ prohlásil Poulíček.