Ke kauze svého očkování se starostka Zdeňka Blišťanová vyjádřila hned v úvodu zasedání. Zopakovala, že hlavním účelem bylo pomocí s propagací očkování a že se nechala očkovat v době, kdy nebyla vytvořena očkovací strategie a důraz měl být kladen na rychlost očkování.

„Nutnost propagace očkování je zřejmá z toho, že například pouze třicet procent zaměstnanců v našich domovech pro seniory se nechalo dobrovolně očkovat,“ řekla.

Ilustrační fotografie.
Nový "covid" fenomén! Na JIP v Šumperku končí senioři, po pokusu o sebevraždu

Neměla jsem důvod něco skrývat

Očkování absolvovala prvního ledna letošního roku.

„O několik dní později jsem byla panem doktorem požádána, abych se zveřejněním fotografie počkala, protože došlo ke změně očkovací strategie. Já jsem mu vyhověla. Opravdu jsem neměla důvod cokoli skrývat, nebo tajit. Pokud bych se chtěla nechat přednostně očkovat, pravděpodobně bych se u toho nenechala vyfotit a nemluvila o očkování se svými kolegy,“ objasňovala.

K záležitosti se na konci jednání vrátil zastupitel Petr Procházka, jehož dotaz zaslaný starostce a o den později všem zastupitelům stál u zrodu celé kauzy. S očkováním starostky nesouhlasí, její vyjádření ho zklamalo.

„Opět nám říkala, že šlo o prezentaci a propagaci celé věci. Město vydává aktuality a měsíčník, nikde jsem nezaznamenal nic o nějaké propagaci, a to ani poté, co byla stanovena pravidla. Předem bylo zřejmé, že vakcíny jsou jen pro některé skupiny lékařů, případně ohrožených,“ řekl.

Dcera prezidenta republiky Kateřina Zemanová navštívila Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové.
Dcera prezidenta Kateřina navštívila lázně v Lipové

Očkování jsem se nijak nedomáhala

Navrhl proto usnesení, že zastupitelstvo s přednostním očkováním starostky nesouhlasí.

Podle zastupitele Davida Raifa není sporu, že starostka měla přístup k očkování díky své funkci.

„Ke spoustě lidí se přistupuje jiným způsobem, pokud jsou v nějaké funkci, mají nějaké postavení. V tom si lidé nejsou rovni a podle mě je to tak v pořádku. Pro mě je podstatná jedna věc. Chci se paní starostky zeptat, jestli se očkování aktivně domáhala z titulu, že je starostkou města, nebo podobným argumentem,“ dotázal se.

Starostka v reakci odmítla, že by se očkování domáhala.

Usnesení navržené Petrem Procházkou podpořil kromě něj samotného jen jeho stranický kolega Milan Marcinov, nezávislý Miroslav Táborský a Martin Kouřil zvolený za ANO 2011. Ostatní se buď zdrželi, byli proti nebo nehlasovali.

Starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová
Jednala správně? Jeseník řeší "přednostní" očkování své starostky

Vnímám to jako lekci

Starostka celou kauzu vnímá jako lekci. „Z dobrého úmyslu se vytržením a přetočením faktů stala tato kauza. Tato lekce je pro mě ponaučením i určitou satisfakcí. Obdržela jsem několik velmi škaredých mailů, ale desítky, možná i stovky podpůrných ze všech stran. Nesmírně si vážím, že mě lidé takto podrželi,“ dodala.