„Výsledek voleb je pro nás velmi zavazující, cítíme obrovskou odpovědnost vůči občanům našeho města", řekl bezprostředně po svém zvolení nový jesenický starosta.

Rozdělení kompetencí ve vedení městastarosta Adam Kalous: dotační a investiční politika, spolupráce s profesními sdruženími, úkoly v oblastech zajišťovaných pracovníkem vztahů k veřejnosti a odbory a odděleními stavebního úřadu, majetku, investic, životního prostředí, dopravy a živnostenského úřadu

1. místostarostka Zdeňka Blišťanová: školství, sociální politika, úkoly v oblastech zajišťovaných odbory a odděleními finančním, školství, sociálních věcí a zdravotnictví, sociálně-právní ochrany dětí, vnitřní správy

2. místostarosta Petr Procházka: fondy přeshraniční spolupráce, kultura, sport, neziskové organizace, městské granty, partnerská města, koordinace činností komisí rady a úkoly v oblastech zajišťovaných odbory a odděleními správním, informatiky, právním a personálním

Adama Kalouse do funkce podpořilo nejen patnáct zastupitelů koalice ANO 2011, TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Nezávislých-Jeseník a Občané Jesenicku, ale také Miroslav Vršan (KSČM) a bývalý místostarosta Libor Halas (Pro Jeseník).

„I když jsme probírali alternativní koalice, byl jsem příznivcem respektování vůle voličů. Můj názor byl, že by starostou měl být Adam Kalous a místostarostou případně někdo od nás či ze sociální demokracie," odůvodnil svou volbu Libor Halas.

Uvolněnou místostarostkou Jeseníku zvolila většina šestnácti zastupitelů dosavadní ředitelku základní školy v České Vsi Zdeňku Blišťanovou. Kromě zástupců koaličních stran ji podpořil také Miroslav Vršan. Druhým, neuvolněným místostarostou zvolila většina patnácti zastupitelů Petra Procházku.

Před volbou starosty i obou místostarostů čelili kandidáti na tyto funkce několika nepříjemným dotazům z opozičních lavic.
„Obrací se na mě občané s dotazy, jak může být starostou někdo, kdo tady nepobývá. Chci se vás zeptat, kde se chystáte převážně zdržovat a jak se budete věnovat funkci starosty," dotázala se Adama Kalouse zastupitelka Veronika Peštuková.

„Poslední dobou jsem v Jeseníku nežil, někde jsem studoval, někde pracoval a získával zkušenosti. Už tu ale delší dobu tu pobývám a slibuji, že se funkci starosty budu věnovat naplno a většinu času se budu i se svou rodinou zdržovat v Jeseníku," řekl Adam Kalous.

Před zvolením první místostarostky se jí zastupitelé dotazovali na problematiku mylných informací, které lídr její kandidátky (ještě před ustavujícím zastupitelstvem odstoupil, pozn. red.) uvedl v souvislosti s možným velkým investorem ve městě. V případě druhého místostarosty zastupitelé debatovali o tom, zda je tento post efektivní, či nikoli.

Radu kromě starosty a dvou místostarostů tvoří Jana Konvičková, Stanislav Kukučka, Jiří Juráš (všichni ANO 2011) a Miroslav Hrdlička (KDU-ČSL). Hnutí ANO tak má v sedmičlenné radě většinu čtyř zástupců.

Nový starosta se chce v prvním týdnu seznámit s chodem města a vedoucími jednotlivých odborů. „Co se týká dalšího období do konce roku, priorita je pro nás jednání o rozpočtu," dodal Adam Kalous.