Rozhodli o tom zastupitelé na ustavujícím zasedání v pondělí 8. listopadu večer. Dvaašedesátiletý Lolek dostal devět hlasů, pro jeho protikandidáta z ČSSD, třiašedesátiletého Jiřího Kleina, hlasovalo šest zastupitelů. Přesně takový je dnes poměr hlasů mezi vládnoucí koalicí a opozicí. Koalici sestavili vítězní Nezávislí demokraté s KSČM, KDU-ČSL a TOP 09, opozici nově tvoří ODS, nezávislá Společná šance a ČSSD.

„Zvítězil rozum. Věřím, že spolupráce v zastupitelstvu bude dobrá, volební emoce vyprchají a začne normální práce,“ řekl o přestávce jednání Lolek.

Na post místostarosty navrhovala opozice podnikatele Jana Konečného, poměr hlasů pro něj a Faltuse byl ale stejný jako u volby starosty. Poklidný a očekávaný průběh zasedání rozčeřila až volba zbývajících radních. Na tři místa bylo na hlasovacím lístku pět kandidátů.

Koalice podpořila kandidáta opozice Jiřího Kleina, zároveň byl zvolen i Bohumil Till (KSČM). U dalších dvou jmen ale nastala remíza. Osm hlasů dostal koaliční Vlastislav Heidenreich (Nez.dem.) i opoziční Jan Konečný (Společná šance). To znamená, že v tajné volbě dali Konečnému hlas i dva zástupci koalice. Vzápětí při veřejné volbě, která měla remízu vyřešit, už odvahu podpořit kandidáta protistrany měla jen Helena Koppová z KDU-ČSL.

Vzápětí se přihlásil Jiří Klein a řekl, že za této situace z funkce radního odstupuje. V doplňující volbě se pak stal pátým radním vedoucí místního kulturního domu, lidovec Stanislav Veselý.

„Byli jsme tak domluveni. Buď budeme mít v radě dva zástupce, nebo nikoho. Takhle je situace přehlednější. Ti, kdo sestavili radu, vzali na sebe na čtyři roky odpovědnost za hospodaření města. My chceme pro město něco udělat. Možná se nám toho nepodaří moc prosadit, ale slibujeme, že se o to budeme snažit,“ řekl mluvčí opozice Jan Konečný.

V závěru zasedání uvedl, že opozice bude hned na prvním zasedání žádat důkladný audit hospodaření města, aby bylo zřejmé, jak na tom město je.

Starosta Ctirad Lolek připomněl, že město čeká v nejbližší době velká investice do rekonstrukce kanalizace za 240 milionů korun. „Vlastní příspěvek města bude 27 milionů, na které si Loštice vezmou úvěr. Na další investice už moc zdrojů nezbude. Určitě nás ale čeká zateplení mateřské školy,“ uvedl staronový starosta Loštic.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko