V roce 2006 ho z funkce po dvanácti letech dostala koalice ODS a ČSSD. Teď se situace obrátila. Koppova strana obsadila v zastupitelstvu čtyři mandáty a Ondřej Kopp sám získal nejvíc hlasů ze všech - o víc než dvě stě víc než dosavadní starosta Vladimír Mikulec (ČSSD).

Kopp se spojil s TOP 09, KDU-ČSL a Sportovci pro Rapotín. Podpořil ho i Petr Pořízka z ODS, přičemž druhý zástupce občanských demokratů, dosavadní místostarosta Josef Mikulec, naopak hlasoval pro protistranu.

Rozdílně hlasovali i dva zástupci KSČM: Blanka Machálková podpořila při volbě starosty Koppa, Karel Brunec dal naopak hlas Pavlu Žerníčkovi z Věcí veřejných. Toho navrhl do funkce dosavadní starosta Vladimír Mikulec, který vlastní kandidaturu odmítl s tím, že mu hodně času zabere práce v zastupitelstvu kraje.

„Pavel Žerníček má stejný kredit jako Ondřej Kopp, má jako bývalý ředitel šumperské průmyslovky zkušenosti ze školství, také z podnikání i práce s lidmi,“ komentoval svůj návrh dosavadní starosta.

Vítězná koalice s poměrem hlasů devět ku šesti byla ale jasná, návrh neměl šanci.

Ondřej Kopp bude funkci vykonávat stejně jako v letech 1994 až 2006 neuvolněně. Pracuje jako jednatel ve Výzkumném ústavu pro chov skotu v Rapotíně. Na radnici ho jako uvolněný místostarosta bude zastupovat učitel místní školy Petr Heblák (Sportovci pro Rapotín), který je v zastupitelstvu první volební období. Opozice neobsadí ani kontrolní a finanční výbor.

„Čeká nás inventura. Musíme zjistit, co se na radnici vlastně ty čtyři roky dělo, jaké smlouvy jsou uzavřeny, jak je to s tratí, školou a podobně. Jako opozice jsme se k ničemu nedostali. Myslím, že výrazně ustrnul rozvoj Železnice Desná,“ řekl po své volbě starosta Ondřej Kopp.

Nemyslí si, že by pro obec bylo handicapem, že funkci bude vykonávat jako neuvolněný starosta.

„Ve větším městě by to vadilo, ale v obci se třemi tisíci obyvatel záleží hlavně na tom, co je starosta zač, ne na tom, zda bude uvolněný, či ne,“ řekl Kopp.

Ustavující zasedání provázela napjatá atmosféra. Předcházela mu totiž volební stížnost místostarosty Josefa Mikulce na průběh hlasování v obvodu číslo dvě. Koppova Nezávislá volba tam získala o deset procent víc hlasů než ve zbylých dvou obvodech a dva členové komise sčítali část volebních lístků mimo hlavní místnost, což u stěžovatele budilo podezření na manipulaci s hlasy. Stížnost řešil krajský soud a návrh zamítl.

Po volbě starosty se o tom na ustavujícím zasedání dlouze diskutovalo.

„Ten, kdo celou věc rozpoutal, by se měl veřejně omluvit, protože pomluvil členy volební komise,“ vyzval Mikulce zastupitel Bohuslav Hudec (TOP 09). Jeho výzva sklidila bouřlivý potlesk a výkřiky z publika.

„Na starostu se s podezřením obrátil jeden občan. Námitku jsem jako zástupce obce musel podat,“ bránil se Josef Mikulec.

Dosavadní starosta Vladimír Mikulec i nový místostarosta Petr Heblák vyzvali kolegy ke zklidnění emocí a konstruktivní spolupráci. Mikulec je členem výboru Regionální rady, která řídí přidělování dotací z Evropské unie v Olomouckém a Zlínském kraji. Před podpisem smlouvy je mimo jiné i dotace na opravu kulturního domu v Rapotíně.

„Projekt samozřejmě podpořím, i když už naše strana v obci nemá hlavní slovo,“ řekl při odchodu z jednání bývalý starosta.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko